reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy

SpaceX’in en güçlü roketi Falcon Heavy’nin “kaybolan” 3. fırlatıcısı ortaya çıktı

Dün gece tarihi bir başarıya imza atan SpaceX, en güçlü roketi Falcon Heavy‘i başarılı bir şekilde uzaya fırlattı. Kalkışta kullanılan Falcon 9’lardan ikisini karaya eş zamanlı şekilde indirmeyi başaran projede 3. fırlatıcıyla bağlantı kesilmişti. Ana fırlatıcıya ne olduğu açıklandı.

Elon Musk’ın şirketi SpaceX bir başarıya imza attı. Dün gece başarılı bir şekilde Mars’ın yörüngesine girmek üzere fırlatılan Falcon Heavy, Musk’ın Tesla Roadster‘ıyla yolculuğuna başladı. Kalkış anında gerçekleşen çok gergin ilk 1 dakikanın ardından Falcon Heavy’nin yolculuğu gerçekten başladı. Daha önce de yazdığımız gibi Falcon Heavy’de 27 tane Merlin 1D motorunun yanı sıra itiş gücünü artırmak için 3 adet Falcon 9 kullanılıyor. Bu Falcon 9’ların kalkış sonrası ana gemiden ayrıldıktan sonra karaya düzgün bir şekilde iniş yapması gerekiyordu. Gerçekten de canlı yayında gördüğümüz gibi iki Falcon 9 planlandığı üzere kalkışın gerçekleştiği Cape Canaveral’a eş zamanlı olarak indi. Hayli etkileyici bir görsellikle hem de. Üçüncü modelin ise deniz üzerinde planlanan bir alana inmesi gerekiyordu ancak bir süre sonra bağlantı kesildi.

SpaceX Falcon Heavy
SpaceX Falcon Heavy

Ana Falcon 9’a ne oldu?

Ne yazık ki ana Falcon 9 inmesi planlanan deniz üzerindeki drone gemiye iniş yapamadı. Gemiyi yaklaşık 90 metreyle ıskalayan ana fırlatıcı yaklaşık 482 km/h hızla denize çakıldı. Bu üçlü roketin karaya başarılı bir şekilde indirilmek istenmesinin sebebi bu sayede yeniden kullanılabilecek olmalarıydı. Haliyle ciddi anlamda bir tasarruftan bahsediyoruz. Ancak Elon Musk, üçüncü ateşleyici istenildiği gibi inse de gelecekte kullanmayı planlamadıklarını o yüzden bunun proje açısından negatif bir sonuç yaratmadığını belirtiyor. Hatta yere iniş yapan diğer iki Falcon 9 da kullanılabilir durumda olmalarına rağmen SpaceX’in gelecekte onları kullanma gibi bir planı olmadığını ekliyor. Falcon Heavy’nin fırlatılış anını haberin devamındaki videodan izleyebilirsiniz.

Video