reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon Heavy

Dünyanın en güçlü roketi SpaceX Falcon Heavy’e önemli görev

Özel uzay şirketi SpaceX, biliyorsunuz yılın başında tarihi bir başarıya imza attı ve dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy‘i başarılı şekilde test etti. Bu başarılı görev sayesinde devasa roket ilk ticari görevini de aldı.

Aynı anda milyonlarca insanın canlı olarak izlediği Falcon Heavy kalkışı, her açıdan büyük ses getiren bir başarı oldu. Uzaya Elon Musk’ın ilk jenerasyon Tesla Roadster’ını götüren roket, elbette şovun değil ticari bir amacın parçası. İşte bu amaç konusunda da çok önemli bir gelişme var. Kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından Falcon Heavy’e ilk ticari görevi verildi. Bu görev için Boeing ve Lockheed Martin ortaklığında geliştirilen ULA Delta IV roket ile yarışan Falcon Heavy, mücadeleden galip ayrılmayı başardı. 2020 yılında uzaya bir askeri uydu götürecek roket, deneme kalkışında gösterdiği performans ile kendisini sonuna kadar kanıtlamış gibi duruyor. Heavy’nin direkt olarak görev başı 130 milyon dolarlık maliyeti nedeniyle seçildiği söyleniyor. Çünkü ULA Delta IV tam 350 milyon dolarlık bir görev masrafı çıkarıyor. Aradaki çok büyük bir fark olduğu için de seçim konusunda çok zorlanılmadığı tahmin ediliyor. Heavy insanoğlunun uzay macerasını değiştirecek bir noktada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Falcon Heavy gerçekten çok güçlü bir roket

Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, üç tane Falcon 9’u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, tüm bu test sürecinde tek bir olumsuzluk yaşadı. Ateşlemede kullanılan merkezdeki Falcon 9, deniz üstü platforma dikey olarak inmeyi başaramadı. Diğer iki Falcon 9 ise gerçekten harika bir şekilde senkronize iniş yaptı.

İlgili Video

Efsane kalkış için Westworld yapımcılarından özel video