reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk SpaceX BFR Starship
Elon Musk SpaceX BFR Starship
Elon Musk SpaceX BFR Starship
Elon Musk SpaceX BFR Starship

Elon Musk’tan uzaya bakışı değiştirecek BFR roket için önemli değişiklik

SpaceX CEO’su Elon Musk, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak BFR için önemli bir değişiklik yaptığını duyurdu.

SpaceX, uzun süre önce tanıttığı BFR (Big Falcon Rocket) ile uzaya bakış açısını değiştirmek istiyor. Şu an aktif olarak üretimi yapılan roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, bu amacı için ilk uçuş testine hazırlanıyor. Ancak BFR ismi artık tarih oluyor. Çünkü Elon Musk roketin adını Starship olarak değiştirmiş durumda. Musk’a göre Starship, Super Heavy ateşleyici roketin önünde kalan bölüm olacak ve esas uzay keşiflerini üstlenecek. Genel olarak güzel bir isim seçen Musk, insanoğlunu Dünya dışına taşıma konusunda oldukça kararlı şekilde çalışmaya devam ediyor. Bu arada roketin dünya içerisinde yolcu taşıma amacı da bulunuyor. Şirket, daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, BFR yani Starship ile her şeyi değiştirmeye kararlı

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor.

İlgili Video

Roketin ilk çıkan tanıtım videolarından