reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Starship

Elon Musk’tan heyecan yaratan Starship paylaşımı

SpaceX CEO’su Elon Musk, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak Starship için önemli bir paylaşımda bulundu.

Elon Musk, eski adıyla BFR (Big Falcon Rocket), yeni adıyla Starship ile uzaya bakış açısını değiştirmek istiyor. Şu an aktif olarak üretimi yapılan roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, bu amacı için ilk uçuş testine hazırlanıyor. Kısa süre önce bir fotoğraf yayımlayan Elon Musk, Starship test aracına da ilk bakışı attırıyor. Bittiği zaman böyle görüneceği söylenen test aracı, bu yapısıyla 1950’li yıllarda yayımlanan roket çizimlerini akıllara getiriyor. Musk’ın daha önceki açıklamasına göre Starship, Super Heavy ateşleyici roketin önünde kalan bölüm olacak ve esas uzay keşiflerini üstlenecek. Bu arada roketin dünya içerisinde yolcu taşıma amacı da olacak. Şirket yapabilirse daha önce 12 saat süren Londra – Hong Kong arasını 34 dakikaya indirecek.

Elon Musk Starship

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, Starship ile yeni bir dönem başlatıyor

Yeni roket, açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek. Bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketi olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Roketin son halinde pencerelerin de olacağı belirtiliyor.

İlgili Video

Roketin ilk çıkan tanıtım videolarından