reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Starhopper Starship

SpaceX’ten 150 metrelik Starhopper başarısı [İzle]

Elon Musk‘ın başında olduğu özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce Starship için kilit rol üstlenen Starhopper ile önemli bir başarıya imza attı. İşte detaylar;
Elon Musk, daha önce de sık sık gündeme geldiği üzere SpaceX ile geleceği değiştirecek bir roket üzerinde çalışıyor. İşte bu Starship isimli roket için bir Starhopper isimli test roketi bulunuyor. Geçtiğimiz haftalarda ilk kez kısa süreli havalanma denemesi yapılan ve bu deneme kapsamında yerden sadece ufak bir mesafe de olsa kalkan ya da Musk’ın deyişiyle “zıplayan” roket, bu sefer çok daha ciddi bir şekilde test edildi. Yukarıda videosunu izleyebileceğiniz deneme kapsamında 150 metre yukarıya çıkış yapan ve dikey olarak geriye inen test roketi, bu denemede hiçbir sorun yaşatmayarak firmayı sevindirmiş durumda.Tasarımından dolayı halen bir su kulesine benzetilen Starhopper, bundan sonra daha başka uzun mesafeli deneme kalkışına çıkacak deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starship çok önemli bir roket

Gelecek için büyük önem arz eden Starship roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, dünyanın en güçlü roketiyle çok büyük düşünüyor. Kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek ve bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Roketin son halinde pencerelerin olacağı da belirtiliyor.