reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starhopper Spaceship

SpaceX’ten iki çok önemli uzay başarısı [Video]

Elon Musk‘ın başında olduğu özel uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce gerçekten oldukça önemli iki farklı başarıya birden imza attı.

Elon Musk, biliyorsunuz SpaceX ile geleceği değiştirecek bir roket üzerinde çalışıyor. Starship isimli bu roket için geçtiğimiz saatlerde çok önemli bir adım atıldı. Firmanın Starship testleri için hazırladığı Starhopper test roketi ile ilk kez kısa süreli havalanma denemesi yaptı. Deneme kapsamında yerden sadece ufak bir mesafe de olsa kalkan ya da “zıplayan” roket, bu konuda özellikle Musk’ı mutlu etmiş durumda. Tasarımından dolayı bir su kulesine benzetilen Starhopper, bundan sonra daha uzun mesafeli birçok uçuş testine çıkacak deniyor. Bu deneme öncesinde bir yangın sorunu yaşayan test roketi, kendisini şimdilik kanıtlamış gbi görünüyor.

Gelecek için büyük önem arz eden roketin, 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alması amaçlanıyor. Bu roketle 2022 yılında kızıl gezegen Mars‘a ilk kargo görevini yapmak isteyen şirket, gördüğünüz üzere süreçte aktif olarak çalışıyor. Bildiğimiz kadarıyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretecek ve bunu Raptor motorlarıyla sağlayacak SpaceX roketi, dünyanın şimdiye kadar yapılmış en güçlüsü olacak. Saturn V roketi tam ikiye katlayacak roket, açıklandığı kadarıyla Falcon Heavy’den daha büyük ve daha fazla yük taşıyabiliyor. Roketin son halinde pencereleri olacağı da belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, aynı zamanda CRS-18 görevini de başarıyla tamamladı

Florida’da da bulunun Cape Canaveral Hava Üssü’nde yapılan görevde ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir kargo kalkışı gerçekleştirdi. Falcon 9 ile yapılan kalkış kapsamında ISS’e gönderilen Dragon kargo kapsülü, 3 tona yakın malzeme taşıyor. Görev kapsamında kalkışta kullanılan Falcon 9 da dikey olarak indirilmeyi başarıldı. Bu da aslında firmanın süreçteki üçüncü başarısı oldu.