reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk SpaceX Starship

SpaceX’ten geleceğin roketi Starship özelinde önemli açıklama

Elon Musk‘un uzay konusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship için önemli bir açıklama geldi.

SpaceX Starship, hatırlarsınız en son kötü bir gelişme ile gündeme gelmişti. Çünkü roketin dördüncü prototipi yapılan statik ateşleme testi sırasında alev almış ve inanılmaz bir şekilde patlamıştı. Şimdilik bu patlamanın arkasında ne yer aldığı halen bilinmiyor. Ancak bu tarz denemeler gelecek sorunları ortadan kaldırmak adına büyük önem arz ediyor. Starship‘i şimdi gündem yapan konu ise firmanın artık roketi bir numaralı öncelikleri haline getirmiş olması. Elon Musk’ın bizzat yaptığı bu açıklama, artık Falcon 9′ların herhangi bir yenilik görmeyeceği anlamına geliyor. Bilmeyenler için Starship Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket kısaca hatırlamak adına üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, ilk gerçek Mars görevinde kızıl gezegen üstüne bir Tesla Cybertruck götürebilir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starship ile kısa süre önce yazılan tarihin bir benzeri Mars ile yapılacak

Kısa süre önce ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olacak. Ancak bunun için önümüzde gerçekten daha çok uzun bir süre bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

İLGİLİ HABERLER