reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

SpaceX’in dördüncü Starship roket prototipi patladı! [İzle]

Elon Musk‘un uzay konusuna bakış açısını bir kez daha değiştirecek önemli roket modeli SpaceX Starship için kötü bir gelişme yaşandı.

SpaceX Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket kısaca hatırlamak adına üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, ilk gerçek Mars görevinde kızıl gezegen üstüne bir Tesla Cybertruck götürebilir deniyor. Bu konuda Elon Musk’ın ciddi oluğu düşünülürken, SpaceX Starship için testler de aktif olarak sürüyor. Yapılan son prototip testi ise yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere pek iyi sonuçlanmadı. Çünkü roketin dördüncü prototipi statik ateşleme testi sırasında alev aldı ve inanılmaz bir şekilde patladı. Şimdilik bu patlamanın arkasında ne yer alıyor bilinmiyor. Ancak firma aktif olarak incelemelere başlamış durumda. Daha önce böyle bir patlama yaşanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX bugün Crew Dragon görevine çıkıyor

Geçtiğimiz günlerde kötü hava şartları nedeniyle gerçekleştirilemeyen kalkış, bugün tekrar denenecek. Bu kalkışta firma iki NASA astronotunu eğer bir aksilik olmaz ise ISS’e gönderecek. Bu görev başarıya ulaşırsa firma büyük bir tarih yazmış olacak.

İlginizi Çekebilir

SpaceX’in yeni Crew Dragon tanıtım animasyonu

İLGİLİ HABERLER