reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

Geleceğin roketi SpaceX Starship kalkış denemesinde patladı [İzle]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship, son denemede kötü bir sonuç yaşadı.

SpaceX Starship, hatırlarsınız uzun süre önce kötü bir gelişme ile gündeme gelmişti. Roketin dördüncü prototipi yapılan statik ateşleme testi sırasında alev almış ve inanılmaz bir şekilde patlamıştı. İşte buna benzer bir durum son kalkış denemesinin sonunda da yaşandı. Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, kısa süre önce hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alındı ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktayı gördü. Burada 12 bin metreye ulaştığı aktarılan SpaceX Starship, inişi ise hiç de beklendiği tamamlayamadı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patladı ve kullanılmaz hale geldi. Meydana gelen patlamayı yukarıdaki videonun sonunda görebilirsiniz.

SpaceX Starship ile hedef tam olarak Mars

Geçtiğimiz aylarda ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olmayı hedefliyor. Ancak bunun için önümüzde gerçekten daha çok uzun bir süre bulunuyor. Fakat çalışmalar gördüğünüz üzere aktif olarak devam ediyor.

İlginizi Çekebilir