reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

SpaceX Starship ilk kez dikey iniş yaptı ancak son kötü bitti [İzle]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship, son denemede ilk kez dikey iniş yapabildi.

SpaceX Starship roketin hatırlarsınız dördüncü prototipi yapılan statik ateşleme testi sırasında alev almış ve inanılmaz bir şekilde patlamıştı. Buna benzer bir durum geçtiğimiz aylarda yapılan kalkış denemesinin sonunda da yaşanmıştı. Dünyanın en güçlüsü olacak roket, o zamanki test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktayı görmüştü. Burada 12 bin metreye ulaştığı aktarılan SpaceX Starship, inişi ise beklendiği tamamlayamamıştı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patlamış ve kullanılmaz hale gelmişti.

Aynı durum son SN9 prototipiyle de yaşandı. Prototip roket geçtiğimiz ay dikey iniş sırasında çakıldı ve kullanılmaz hale geldi. Firmanın yüzü SN10 prototipiyle ise bir bakıma güldü. Çünkü yapılan son demede roket belirlenen yüksekliğe çıktıktan sonra geriye döndü ve sorunsuz olarak dikey iniş yaptı. Ancak roket bu sefer dikey inişten bir süre sonra dik konumda dururken aşağıda da görebileceğiniz gibi bir anda patladı. Yine de bu son test firma için büyük bir başarı oldu. Bu patlamanın nedeni henüz net değil.

A SpaceX Starship prototype explodes on the pad

SpaceX Starship ile hedef tam olarak Mars

Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Şimdi yaşanan sonuçlar gelecek için büyük veriler sağlıyor. Firma Falcon 9’u da onlarca başarısız deneme sonrasındaki dünyanın en iyi roketi haline getirmişti. Geçtiğimiz aylarda ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olmayı hedefliyor.