reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship elon musk

Son SpaceX Starship kalkışından gelen etkileyici video [İzle]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship için firmadan SN10 özelinde bir video geldi.

SpaceX Starship roketin prototip kalkış ve iniş denemeleri biliyorsunuz aktif olarak devam ediyor. Firma en son SN10 prototipiyle bir deneme yapmış ve sonu kötü olsa da güzel bir başarıya imza atmıştı. Yapılan son denemede roket belirlenen yüksekliğe çıktıktan sonra geriye dönmüş ve sorunsuz olarak dikey iniş yapmıştı. Ancak Starship bu denemede dikey inişten bir süre sonra dik konumda dururken patlamıştı. Yine de bu son test firma için büyük bir başarı oldu. SpaceX’in yeni yayımladığı yukarıdaki video ise bu başarının en etkileyici anlarının yüksek kalitede gözler önüne seriyor. Bu alana ilgi duyanların bayılacağı videoda özellikle prototip roketin geri dönüşteki hareketleri ve manevraları dikkatleri üzerine çekiyor.

SpaceX Starship ile hedef tam olarak Mars

Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdi yaşanan sonuçlar gelecek için büyük veriler sağlıyor. Firma Falcon 9’u da onlarca başarısız deneme sonrasındaki dünyanın en iyi roketi haline getirmişti. Geçtiğimiz aylarda ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olmayı hedefliyor.