reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starship

Sonu kötü biten SpaceX Starship denemesinden etkileyici video [İzle]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship için yeni bir video yayınlandı.

SpaceX Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Güç konusunda Saturn V roketi tam ikiye katlayacak ve dünyanın en güçlüsü olacak roket, geçtiğimiz hafta hazırlanan son test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktaya çıkılmıştı. SpaceX Starship, inişi ise hiç de beklendiği tamamlayamadı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patladı ve kullanılmaz hale geldi. Ancak bu görev bir başarsızlık değildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starship için gelen video kalkış denemesinin kilit anlarını gözler önüne seriyor

Firmanın yayımladığı yukarıda izleyebileceğiniz videoda SN8 Starship’in kalkışı, yükselişi, dengeli uçuş sürecindeki motor hareketleri açık şekilde gözler önüne seriliyor. Evet Starship’in motorları hareket edebiliyor. Bu videonun en etkileyici yanı ise dönüşte gözlemleniyor.

Roket inişini yüzeye paralel şekilde yapıyor ve inişe az bir süre kala bir itiş manevrası ile kendisini dikey hale getiriyor. Bundan sonra ise roketin yere sert inişi ve patlaması gözler önüne seriliyor. Maalesef kalkışın sonu kötü sonuçlanıyor ancak bundan büyük dersler çıkarılıyor. Firma artık denemeleri SN9 prototipi ile yapacaklarını aktarıyor.

İlginizi Çekebilir