reklamı kapat

POPÜLER

spacex starship

Geleceğin roketi SpaceX Starship testte bir kez daha patladı [İzle]

Elon Musk‘ın uzay konusuna bakış açısını değiştirecek geleceğin roket modeli SpaceX Starship, son denemede bir kez daha kötü bir sonuç yaşadı.

SpaceX Starship roketin hatırlarsınız dördüncü prototipi yapılan statik ateşleme testi sırasında alev almış ve inanılmaz bir şekilde patlamıştı. Buna benzer bir durum geçtiğimiz aylarda yapılan kalkış denemesinin sonunda da yaşanmıştı. Dünyanın en güçlüsü olacak roket, o zamanki test prototipi SN8 ile kalkış testine alınmış ve şimdiye kadar bir prototip Starship ile ulaşılan en yüksek noktayı görmüştü. Burada 12 bin metreye ulaştığı aktarılan SpaceX Starship, inişi ise hiç de beklendiği tamamlayamamıştı. Kalktığı noktaya dikey olarak geri dönen roket, tam indiği noktada meydana gelen sorun nedeniyle tamamen patlamış ve kullanılmaz hale gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aynı durum maalesef son SN9 prototipiyle de yaşandı. Prototip roket dikey iniş sırasında yukarıdaki videoda da görebileceğiniz üzere çakıldı ve kullanılmaz hale geldi. Starship, bilmeyenler için Elon Musk’ın son dönemdeki en çok heyecan veren çalışmaları arasında yer alıyor. 2020 yılından sonra Falcon 9 ile Falcon Heavy roketler ve Dragon kapsülünün yerini alacak roket, insanoğlunun uzaydaki geleceği adına büyük önem arz ediyor. Bu roket üç motoruyla kalkışta tam 11.8 milyon pound itme kuvveti üretilebiliyor. Şimdi yaşanan sonuçlar gelecek için büyük veriler sağlıyor. Firma Falcon 9’u da onlarca başarısız deneme sonrasındaki dünyanın en iyi roketi haline getirmişti.

SpaceX Starship ile hedef tam olarak Mars

Geçtiğimiz aylarda ilk defa Dünya dışına insan çıkaran firma, Starship ile de önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek ilk firma olmayı hedefliyor. Ancak bunun için önümüzde gerçekten daha çok uzun bir süre bulunuyor. Fakat çalışmalar gördüğünüz üzere aktif olarak devam ediyor.