reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Boston Dynamics robot köpek spot

Hyundai şirketi Boston Dynamics’in robot köpeğine iki kilit yenilik

Hazırladığı robotlar ile her zaman dikkat çekmeyi başaran Hyundai şirketi Boston Dynamics, robot köpek Spot için önemli bir geliştirme yaptı.

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, en son Hyundai tarafından 1.1 milyar dolara satın alınmasıyla gündeme gelmişti. Bu firmanın en önemli robotlarından birisi elbette robot köpek olarak geçen Spot. Robot geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana ticari olarak da elde edilebiliyor. Dünyanın en gelişmişlerinden olan Spot için ödenmesi gereken ücret ise tam 74 bin 500 dolar seviyesinde yer alıyor. Yılların geliştirme süreci ve satış sayısının düşük olacağı düşünüldüğü zaman fiyatı normal bulunan model, şu an birçok ülkede aktif olarak görev yapıyor, geliştirme programlarına dahil oluyor. Modeli şimdi gündeme getiren ise artık kendi kendine şarj olmaya girebiliyor olması oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak bu özellik için kişilerin yeni geliştirilen Spot Enterprise‘ı alması gerekiyor. Özel hazırlanan şarj ünitesine şarjı bitmeden önce giderek sürekli olarak görevde kalabilen Boston Dynamics Spot Enterprise, tarayıcı tabanlı Scout sistemi üzerinden uzaktan rahatlıkla manuel olarak kontrol edilebiliyor. Daha gelişmiş donanımlara sahip yeni robot, elbette belirlenen işlemleri otomatik olarak da yapabiliyor.

Boston Dynamics için Spot en önemli robot çünkü ticari olarak kullanıma girmiş durumda

Bu arada Boston Dynamics’ten “Spot Arm” da geldi. Bu bir robotik kol ve Spot’un yerdeki objeleri almasına ve belirlenen yerlere koymasına imkan tanıyor. Manuel ya da yarı otonom olarak çalışan kol, robotun yapabildiklerini artık ticari alanda daha da gelişmiş hale getiriyor.

İlgili Videolar