reklamı kapat

POPÜLER

Boston Dynamics artık resmi olarak bir Hyundai şirketi

Boston Dynamics artık resmi olarak bir Hyundai şirketi

Hazırladığı robotlar ile her zaman dikkat çekmeyi başaran Boston Dynamics, tüm yasal işlemler sonrasında Hyundai çatısı altına girdi.

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, hatırlamak adına orijinal olarak MIT bünyesinde hayat bulmuş, yaptığı çalışmalar yani robotlar ile çok dikkat çekince de 2013 yılında internet devi Google tarafından satın alınmıştı.

Büyük robot üreticisi sürpriz şekilde 2017’de Japonya merkezli SoftBank firmasının çatısı altına girdi. SoftBank altında robotlarını ticari hale getirmeye başlayan firma, şimdi de dev otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alındı.

İlk olarak geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bu gelişme artık net olarak resmiyete kavuştu. Artık şirketin çoğunluklu hissesi (Yüzde 80) Hyundai’nin elinde yer alıyor. SoftBank ise halen Boston Dynamics üzerinde yüzde 20’lik bir hisseye sahip olacak.

Hyundai’nin bu alım için yaklaşık 1.1 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardığı biliniyor. Otomobil devinin bu konuda yayımladığı video ise hemen altta yer alıyor:

Hyundai şirketi Boston Dynamics son dönemde hep Spot ile gündeme geldi

Boston Dynamics imzalı robot köpek Spot, biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana “sınırlı olarak” elde edilebiliyordu. Bu açıdan kullanım alanını artıran robotun, daha sonra ticari olarak satışına da başlandı.

Dünyanın en gelişmişlerinden olan Spot için ödenmesi gereken ücret ise tam 74 bin 500 dolar seviyesinde yer alıyor. Yılların geliştirme süreci ve satış sayısının düşük olacağı düşünüldüğü zaman fiyatı normal bulunan model, şu an birçok ülkede aktif olarak görev yapıyor, geliştirme programlarına dahil oluyor.

Boston Dynamics firmasının bir de Atlas adında inanılmaz gelişmiş insansı robotu bulunuyor. Bu robot henüz ticari hale gelmiş değil. Bunun artık Hyundai’nin yapması bekleniyor.

Güney Kore merkezli Hyundai’nin Boston Dynamics öncesinde de robot tarafına ilgi gösterdiğini ve bu alanda çalışmalar yaptığını belirtelim.

İlgili Video