reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai robot

Hyundai geleceğe geçiyor; satış merkezlerinde robot dönemi

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından Hyundai, kendi satış mağazaları için yeni bir döneme geçiş yapıyor. Bunun merkezinde robotlar var.

Hyundai, robotlara oldukça ilgi duyan firmalar arasında yer alıyor. Bu konuda bir adım daha atan dev üretici, Güney Kore merkezli olarak otomobil satış sürecinden robotlardan yararlanmaya başladı. Bir mağazada deneme amaçlı olarak yukarıda gördüğünüz robotu göreve alan firma, bu robot ile insansız satış dönemine de ilk sağlam adımı atıyor. Şimdilik normal personele yardımcı olması için konulan robot, ortamdaki otomobillere çarpmadan gezebiliyor, ekranında çeşitli bilgiler verebiliyor ve maske konusunda misafirleri uyarabiliyor. Otomobil bakmaya gelenlere eğlenceli dakikalar yaşatacak ve dikkat çekecek gibi görünen robot, şimdilik global olarak her merkezde olacak gibi görünmüyor.

Hyundai artık Boston Dynamics firmasının da sahibi konumunda yer alıyor

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, orijinal olarak MIT bünyesinde hayat bulmuş, yaptığı çalışmalar yani robotlar ile çok dikkat çekince de 2013 yılında internet devi Google tarafından satın alınmıştı. Büyük robot üreticisi 2017’de ise SoftBank firmasının çatısı altına girmişti. SoftBank altında robotlarını ticari hale getirmeye başlayan firma, şimdi de dev otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu alım için yaklaşık 1.1 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkaran Hyundai, aslında şimdiye kadar sadece otomobil üreten bir firma değildi. Ancak artık şirketin robot konusunda da eline inanılmaz bir kaynak geçmiş oldu. Halen SoftBank’ın şirketi satma planı gerçekten çok garip görünüyor.

İlgili Video