reklamı kapat

POPÜLER

İnsansı robot Atlas, Boston Dynamics

Hem korkutucu hem etkileyici; insansı robot Atlas parkura girdi [İzle]

İnsansı robot denildiği zaman son yıllarda akıllara ilk olarak Atlas geliyor. Boston Dynamics imzalı robot bir kez daha gündemde.

Boston Dynamics firması uzun yıllardır özellikle insansı robot Atlas ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak geçen model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor.

İşte bu testlerden birisi gösteren videolardan birisi daha paylaşıldı. Yukarıda izleyebileceğiniz yeni videoda robot yine inanılmaz bir hareket kabiliyeti sunuyor.

Bu sefer bir değil iki farklı Atlas bir arada parkura çıkıyor ve ortaya konulan performans başlıkta da belirttiğimiz gibi hem korkutucu hem de etkileyici görünüyor.

Hareket kabiliyeti yayımlanan her videoda daha etkileyici hale gelen insansı robot Atlas, hem askeri hem sivil görevler için gerçekten çok ama çok büyük gelecek vadediyor. Bu robot benzerlerinin çok önünde bulunuyor.

Bu arada bilmeyenler için tekrardan hatırlatalım. Boston Dynamics geçtiğimiz ay dev otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alındı. Artık şirketin çoğunluklu hissesi (Yüzde 80 kadar) Hyundai’nin elinde yer alıyor.

Bir önceki sahip SoftBank ise halen Boston Dynamics üzerinde yüzde 20’lik bir hisseye sahip olacak. Hyundai’nin bu alım için yaklaşık 1.1 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot Atlas, Boston Dynamics firmasının en önemli robotu

Firma son dönemde biliyorsunuz ek olarak Spot ile de sık sık gündeme geliyor. Çünkü Spot, ticari olarak satılıyor. Robotu birçok alanda (Paket taşıma, inceleme vb. gibi) aktif olarak test ettiklerini belirten firma, Spot’un çıkışıyla süreci ticari haline getirme konusunda büyük bir adım atıyor.

Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran robot, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip. Firmanın bu robot için hazırladığı en son videolardan birisi aşağıda bulunuyor.