reklamı kapat

POPÜLER

Atlas Boston Dynamics insansı robot

Sürekli daha atletik oluyor; işte insansı robot Atlas’ın şaşırtan yeni videosu [İzle]

İnsansı robot denildiği zaman son yıllarda akıllara ilk olarak Atlas geliyor. Boston Dynamics tarafından geliştirilen bu robot için yeni bir video daha yayımlandı.

Boston Dynamics, uzun yıllardır özellikle insansı robot Atlas ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak geçen model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor. İşte bu testlerden birisi gösteren videolardan birisi daha paylaşıldı. Yukarıda izleyebileceğiniz yeni videoda model yine inanılmaz bir hareket kabiliyeti sunuyor. Videoda amuda kalkabilen, zıplayarak takla atabilen, zıplayarak olduğu yerde yöne değiştirebilen ve hatta 360 tur atabilen robot, gerçekten hem gelecek için korkutuyor hem de büyük hayranlık uyandırıyor. Hareket kabiliyeti birçok benzerini tam olarak ikiye katlayan Atlas, atletik yapısıyla adeta engel tanımıyor. Halen geliştirme aşamasında olan robotun, gelecek kullanım alanları adeta sınırsız olarak nitelendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsansı robot Atlas, Boston Dynamics firmasının en önemli robotu

Firma son dönemde esas olarak Spot ile gündeme geliyor. Çünkü Spot, artık ilk satın alan ticari müşterilere gitmeye başladı. Robotu birçok alanda (Paket taşıma, inceleme vb. gibi) aktif olarak test ettiklerini belirten firma, Spot’un çıkışına ciddi olarak hazır gibi görünüyor. Dış tasarımı ve hareketleri itibariyle bir köpeği andıran robot, oldukça sessiz çalışıyor ve yüksek hareket kabiliyetine sahip. Firmanın bu robot için hazırladığı en son video da aşağıda bulunuyor.