reklamı kapat

POPÜLER

insansı robot ameca

Engineered Arts’tan ürkütücü derecede iyi insansı robot: Ameca

Engineered Arts, ürkütücü derecede iyi insansı robot Ameca, tüm internet dünyasının gündemine gelmeyi başaran bir seçenek oldu.

Engineered Arts firması tarafından geliştirilen insansı robot Ameca, açıklamaya göre şirketin şimdiye kadar geliştirdiği en gerçekçi model konumunda bulunuyor. HRI olarak geçen insan-robot ilişkisi ve yapay zekâ özelinde bir platform olarak tasarlanan robot, yukarıdaki videoda özellikle uyanma anındaki mimikleriyle dikkat çekiyor.

Son video içerisinde herhangi bir şekilde yürürken gösterilmeyen robotun, özellikle yüz kısmına inanılmaz oranda odaklanıldığı anlaşılıyor. Ellerini, kollarını ve kafasını gerçekçi şekilde hareket ettirebilen robot Ameca, bunu etkileyici mimikler ile birleştirerek hayranlık uyandırıyor.

Günümüzde birçok robot danışma gibi yerler özelinde insanlar ile etkileşim için tasarlanıyor. Bu konuda bir gelecek gösterimi yapan Ameca, havaalanı ya da alışveriş merkezi gibi yerlere konumlandırılabilir ve sorulan sorulara gerçek bir danışma personeli gibi cevap verebilir.

Alanda 15 yıldır bulunduğu aktarılan Engineered Arts, Ameca’yı CES 2022’ye götüreceklerini açıklıyor. Bu açıdan robot hakkında önümüzdeki ay daha fazla bilgi sahibi olacağız.

İnsansı robot denildiği zaman akla bir de Atlas geliyor

Boston Dynamics firması uzun yıllardır özellikle insansı robot Atlas ile dikkatleri üzerine çekiyor. Dünyanın en gelişmiş insansı robot modeli olarak geçen model, sık sık zorlu testler ile gündeme geliyor.

Hareket kabiliyeti yayımlanan her tanıtım videosunda daha etkileyici hale gelen insansı robot Atlas, hem askeri hem sivil görevler için gerçekten çok ama çok büyük gelecek vadediyor. Bu robot benzerlerinin çok önünde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada bilmeyenler için tekrardan hatırlatalım. Boston Dynamics geçtiğimiz aylarda dev otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alındı. Artık şirketin çoğunluklu hissesi (Yüzde 80 kadar) Hyundai’nin elinde yer alıyor.

Bir önceki sahip SoftBank ise halen Boston Dynamics üzerinde yüzde 20’lik bir hisseye sahip olacak. Hyundai’nin bu alım için yaklaşık 1,1 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardığı biliniyor.