reklamı kapat

POPÜLER

Disney insansı robot

Disney’den hem etkileyici hem de korkutucu insansı robot [İzle]

Disney araştırmacıları yine çok dikkat çeken bir teknolojik çalışmaya imza attı. Bu sefer karşımızda hem etkileyici hem de korkutucu insansı robot yer alıyor.

Spesifik olarak Disney Research tarafının imzasını taşıyan bu insansı robot, şimdilik sadece yüz kısmına odaklanıyor ve burada gerçekçilik konusunda sınırları zorluyor. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere henüz herhangi bir deri ile kaplanmayan robot, bu açıdan oldukça ürkütücü görünüyor. Halen geliştirme aşamasında olan robot, tam olarak gerçek bir insan gibi göz / kaş hareketleri gerçekleştirebiliyor. Aynı zamanda kafasını da gerçekçi şekilde döndürebilen teknoloji harikası, ön kısmında özel bir sensör / kamera sistemi taşıyor. Bu sistemden karşısına bir kişi geldiğini algılayabilen robot, böylelikle o kişiyle gerçekçi bir göz teması kurabiliyor. Bu açıdan interaktif bir yapısı bulunan insansı robot, mimik konusunda gelecekte robotların ne seviyeye geleceğini gerçek şekilde karşımıza getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Disney Research imzalı bu insansı robot çalışması çok ses getirdi

Bu robotik sistemin arkasında aynı zaman Walt Disney Imagineering ve University of Illinois, Urbana-Champaign ve the California Institute of Technology’den araştırmacılar da bulunuyor. Peki Disney bu tarz bir robot çalışması ile neyi hedefliyor? Firma bu tarz çalışmaları sürekli olarak kendi eğlence Disney Park eğlence merkezleri için yapıyor. Bu merkezlerde gelen çocuklar / ziyaretçiler ile etkileşime girebilecek masal / hayali film kahramanları planlanıyor. Biliyorsunuz bu tarz şeyler çok fazla dikkat çekiyor ve talep görüyor.