reklamı kapat

POPÜLER

insansı robot

Çin’de doğan yeni insansı robot: “Tiangong” [Video]

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2024 17:04

The Beijing Humanoid Robot Innovation Center tarafından geliştirilen yeni insansı robot Tiangong, gelecek vadeden modellerden oldu.

Yukarıdaki video ile görücüye çıkarılan insansı robot Tiangong, açıklamaya göre 163 cm boyunda ve 43 kg ağırlığında. Kendi başına hareket edebilecek yetenekte olan robot, açıklandığı kadarıyla 6 km/s hızda koşabiliyor. Çok sayıda sensör ve kamera ile donatılan Tiangong, engelleri aşma konusunda da kötü görünmüyor ve özel bir öğrenme sistemini merkeze alıyor. Şu aşamada parmakları olmayan insansı robot, Boston Dynamics’in yeni nesil Atlas’ı gibi tamamen elektrikli bir altyapı üzerine kuruluyor. Şimdilik daha fazla detayın olmadığı robot, biraz daha geliştirildikten sonra ticari hale getirilebilir yani Çin’de satışa sunulabilir. Robot konusunda bundan önce gündeme gelen sürpriz firma Çinli otomobil devi Chery olmuştu. Marka Aimoga ile akıllı robot sektörüne adım atacağını duyurmuştu. Bu konuda firmadan yapılan açıklamada şunlara yer verilmişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Çin’de otomotiv ihracatının lider markası Chery, otomotivdeki uzmanlığını yeni nesil teknoloji alanında da sergileyeceği yeni bir adım daha attı. Gelişmiş Ar-Ge gücü ve üst düzey teknolojik akımlara uyum sağlayan operasyon yeteneğiyle Chery, gelişim alanlarına robotik teknolojiyi de ekledi. Aimoga şirketi ile iş birliğine imza atan Chery, bu kapsamda Somutlaştırılmış Yapay Zeka’ya sahip iki ayaklı robot Mornine’yi, yaklaşan CEO temalı konferansta ilk kez sahneye çıkarmaya hazırlanıyor.

Boston Dynamics’in, var olan en ünlü ikonik iki ayaklı robot olan Atlas’ı geri çekmesi hem teknoloji endüstrisinde hem de kamuoyunda büyük ilgi uyandırdı. Bu hamle, robotik teknolojisinin gelecekteki gidişatı ve potansiyel gelişim yönleri hakkında soruları gündeme getirdi. İnsansı robot biliminde çığır açan Atlas, olağanüstü hareketliliği ve etkileyici dinamik denge yetenekleriyle dünya çapında tanındı ve bu yolda çok sayıda kilometre taşına imza attı. Atlas’ın kullanımdan kaldırılması, aynı zamanda robotik alanının daha kapsamlı gelişim yörüngesini yansıtan bir mikrokozmos görevi de görüyor.”

İnsansı robot Tiangong bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu