reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Hyundai, elektrikli araçlar için otomatik şarj robotu hazırladı [Video]

 - Güncelleme: 21 Mart 2023 20:50

Elektrikli otomobil dönüşümde önemli isimlerden birisi olan Hyundai, elektrikli araçlar için otomatik şarj robotu hazırladı.

Hyundai mühendisleri tarafından hazırlanan elektrikli araçlara özel otomatik şarj robotu, firma tarafından “Automatic Charging Robot (ACR)” olarak isimlendiriyor ve yanaştırılan aracın şarj bağlantısını otomatik olarak yapmaya odaklanıyor. Bu aslında çok basit olan işlem için kişilerin zaman kaybetmesini istemiyor gibi görünen firma, ACR’nin bünyesindeki kamera sistemiyle şarj portunu otomatik olarak algılayabildiğini belirtiyor. Paylaştığı yukarıdaki tanıtım videosuna “Şarj robotunun, elektrikli aracımızla şarj portunu otomatik olarak açıp bağlantı sağlayarak nasıl iletişim kurduğunu izleyin” açıklamasını ekleyen Hyundai, burada ayrıca “ACR, şarj cihazının konumu, hava durumu ve olası engellerden bağımsız olarak tüm ortamlarda güvenilir bir şekilde çalışacak şekilde geliştirilmiştir.” diyor. “Kontrol teknolojisindeki üç boyutlu kamera tabanlı yapay zekâ algoritması, robotun şarj cihazını doğru bir şekilde porta takmasını sağlar.” açıklamasını da yapan firma, bu sistemi şu an aktif olarak test ediyor. Önümüzdeki yıllarda ise bu tarz sistemlerin birçok elektrikli şarj istasyonunda aktif olarak kullanılması bekleniyor. Otomatik şarj bağlantısı sistemleri üzerinde Tesla başta olmak üzere birçok firma çalışma gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dev otomobil üreticisi geçtiğimiz aylarda İskandinav Yarımadası’nın batısında yer alan Norveç’te sadece ürettiği elektrikli otomobil modellerinden satmaya başlaması ile ses getirmişti. Norveç’te tüketiciler artık Hyundai’den sadece Ioniq 5, Ioniq 6 ve Kona Electric modellerini satın alabiliyor. Bu konuda bir açıklama yapan Hyundai Norveç Genel Müdürü Thomas Rosvold, “Model portföyümüze büyük bir inancımız var ve şimdi Ioniq 6’yı piyasaya sürdüğümüze göre Norveç pazarında sadece tamamen elektrikli otomobiller satmanın zamanı geldi” dedi. Elektrikli otomobil adaptasyonu konusunda lider olan Norveç, bu konuda birçok diğer ülkeye örnek oluyor.

Hyundai süper otomobil planları yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV