reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Mobis

Hyundai Mobis araçlar için bir gelecek gösterimi yaptı [Video]

 - Güncelleme: 16 Mart 2024 11:58

Hyundai Mobis araçlar için bir gelecek gösterimi yaptı. Otomobil modellerinin önü ileride çok daha dinamik hale gelecek.

Hyundai Mobis tarafından paylaşılan aşağıdaki video, yeni nesil araçlar için kapalı kapılar ardından nelerin planlandığını gözler önüne serdi. Yeni dönemde araçların önünü hareketli parçalar ile dinamik hale getirmek isteyen marka, bu sayede daha aerodinamik araçlar üretmeyi hedefliyor, bu durum elektrikli araçlar için daha yüksek menzil anlamına da geliyor. Yeni dönemde otonom sürüşü için gerekli LiDAR sistemini tampona gizlemeyi hedefleyen firma, hareketli ızgara parçalarıyla hava akışını aktif olarak yönlendirmeyi (Bunun benzerleri soğutma ihtiyacına göre temel seviyede de olsa hali hazırda kullanılıyor) de amaçlıyor. Hava / soğutma ihtiyacına bağlı olarak kaputu da açılıp kapanabilen aktif parçalar ile donatmak isteyen marka, yana genişleyen tampon parçalarıyla da lastiklerin hava direncini sürüş sırasında değiştirmeyi hedefliyor. Şarj portlarını motorize kapaklar ile koruma konusunda da çalışan Mobis, temelde elektrikli otomobillerde verimi düşürdüğü için ortadan kalkan ızgaraları akıllı bir şekilde geriye getirmek istiyor ve tüm ön kısmı değişen şartlara uyum sağlayabilir şekilde tasarlamayı amaçlıyor. Bu konuda paylaşılan video hemen aşağıda yer alıyor:

Hyundai Mobis, CES 2024’te e-Corner ile gövde gösterisi yapmıştı. Kaçıranlar için e-Corner teknolojisi uzun zamandır gündemde yer alıyor. Sistem geçtiğimiz aylarda sayfanın altındaki videoda elektrikli Ioniq 5 üzerinde karşımıza çıkarılmıştı. Daha sonra ise yine aşağıda izleyebileceğiniz yeni bir video gelmişti. Yine özel modifiye edilen Ioniq 5’in merkezde yer aldığı yeni videoda sistem gerçek yol şartlarında test edilirken gösteriliyordu. CES 2024 kapsamında Mobion konsepti temelinde fiziksel olarak sergilenen ve bunun için yine aşağıda izleyebileceğiniz yeni videolar paylaşılan etkileyici e-Corner teknolojisi, sizin de görebileceğiniz üzere gerçekten çok büyük bir park kolaylığı getiriyor.

Bu teknoloji üzerinden geçmek adına her lastiğe bir elektrik motoru konulması üzerine kuruluyor ve farklı tipteki elektrikli araçlara uyum sağlayabiliyor. Kurulan altyapı sayesinde prototip Ioniq 5’teki dört tekerlek de 90 derece dönebiliyor, bu sayede inanılmaz yüksek bir hareket kabiliyeti elde edilebiliyordu. Bu altyapıya sahip bir araç, olduğu yerde 360 derece dönebiliyor ya da tamamen yan şekilde de yol alabiliyor. Buna yengeç sürüş modu adını veren firma, altyapının çapraz yol alınmasına izin verdiğini de belirtiyor.

Bazı başka üst düzey elektrikli otomobil modellerinde de gördüğümüz bu imkanlar, Hyundai Mobis sayesinde herkese yönelik araçlara da getirilecek izlenimi oluşturuyor. Özellikle trafik yoğunluğunun çok yüksek olduğu büyük şehirler için çok faydalı görünen e-Corner altyapısı, ilginç görünen “pivot dönüş” altyapısı ile sadece arka lastikleri 90 derece döndürerek hareket de sunuyor. Teknolojinin halen seri üretime alınan araçlara ne zaman gireceği bilinmiyor, Mobis’in CES 2024’te bir şeffaf yapıda otomobil ekranı sergilediği de biliniyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Hyundai imzalı otomatik çalışan şarj robotu