reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Mobis

Hyundai Mobis, CES 2024’te e-Corner ile gövde gösterisi yapacak [Video]

İlk gösterimi aylar önce yapılan Hyundai Mobis imzalı e-Corner teknolojisi, CES 2024 fuarında Mobion isimli bir konsept ile tanıtılacak.

Hyundai Mobis tarafından geliştirilen e-Corner teknolojisi ilk defa gündeme gelmiyor. Sistem geçtiğimiz aylarda sayfanın altındaki videoda elektrikli Ioniq 5 üzerinde karşımıza çıkarılmıştı. Daha sonra ise yine aşağıda izleyebileceğiniz yeni bir video gelmişti. Yine özel modifiye edilen Ioniq 5’in merkezde yer aldığı yeni videoda sistem, gerçek yol şartlarında test edilirken gösteriliyordu. CES 2024 kapsamında Mobion konsepti temelinde fiziksel olarak sergilenecek e-Corner teknolojisi, videoların izleyince sizin de görebileceğiniz üzere gerçekten çok büyük bir park kolaylığı getiriyor. Bu teknoloji üzerinden geçmek adına her lastiğe bir elektrik motoru konulması üzerine kuruluyor ve farklı tipteki elektrikli araçlara uyum sağlayabiliyor. Kurulan altyapı sayesinde prototip Ioniq 5’teki dört tekerlek de 90 derece dönebiliyor, bu sayede inanılmaz yüksek bir hareket kabiliyeti elde edilebiliyor. Bu altyapıya sahip bir araç, olduğu yerde 360 derece dönebiliyor ya da tamamen yan şekilde yol alabiliyor. Buna yengeç sürüş modu adını veren firma, altyapının çapraz yol almaya izin verdiğini de belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bazı başka üst düzey elektrikli otomobil modellerinde de gördüğümüz bu imkanlar, Hyundai Mobis sayesinde herkese yönelik araçlara da getirilecek izlenimi oluşturuyor. Özellikle trafik yoğunluğunun çok yüksek olduğu büyük şehirler için çok faydalı görünen e-Corner altyapısı, ilginç görünen “pivot dönüş” altyapısı ile sadece arka lastikleri 90 derece döndürerek hareket de sunuyor. Teknolojinin halen seri üretime alınan araçlara ne zaman gireceği bilinmiyor, Mobis’in CES 2024’te bir şeffaf yapıda otomobil ekranı sergileyeceği de belirtiliyor.

Daha önce bu konuda başka örnekler de karşımıza çıkmıştı. Örneğin tüm detaylarına burada yer verdiğimiz ZF Easyturn sistemi BMW i3 üzerinde gösterilmiş ve ses getirmişti. Peki bu sistemin en büyük özelliği neydi? Bu sistem özel geliştirilen aks altyapısı ile ön lastiklere tam 80 derecelik bir dönüş açısı getiriyor. Easyturn sayesinde prototip BMW i3 inanılmaz bir hareket kabiliyeti kazanıyor. Bu sistem sayesinde dar bir yolda dahi tek seferde “U” dönüşü yapılabiliyor.

Bu da ilginizi çekebilir: Hyundai imzalı otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER