reklamı kapat

POPÜLER

ZF Easyturn

Ön lastikleri 80 dereceye kadar döndüren sistem: ZF Easyturn

Şehir içerisinde otomobil kullanırken sık sık dar alanda manevra yapmak gerekiyor. Tam da bu konuda hazırlanan ZF Easyturn harika görünüyor.

Öncelikle en baştan belirtelim. ZF Easyturn şimdilik konsept aşamasında yer alıyor, sistemin ticari kullanıma girip girmeyeceği ya da ne zaman gireceği henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak ZF, otomobil sektörünün en büyük parça sağlayıcıları arasında bulunuyor. Bu açıdan önümüzdeki dönemde gerçek kullanıma girmesi oldukça yüksek olan sistem, ZF tarafından test amaçlı seçilen elektrikli BMW i3 üzerinde gösteriliyor. Peki bu sistemin en büyük özelliği ne? Bu sistem özel geliştirilen aks altyapısı ile ön lastiklere tam 80 derecelik bir dönüş açısı getiriyor. Easyturn sayesinde yukarıdaki video içerisinde görebileceğiniz BMW i3 inanılmaz bir hareket kabiliyeti kazanıyor. Bu sistem sayesinde dar bir yolda dahi tek seferde “U” dönüşü yapılabiliyor.

ZF Easyturn sistemi sayesinde otomobil park etmek de çocuk oyuncağı haline geliyor. 80 derecelik dönüş sayesinde neredeyse arka lastikler hareket ettirilmeden aracın ön kısmı döndürülebiliyor. Dar alana parka etme konusunda büyük bir kolaylık getirecek bu sistem, yüksek açıyı sürüş güvenliği üzerinden sadece ön kısma getiriyor. Ancak bu sistem az da olsa ters açıya dönebilen arka lastik altyapısı ile birleştirilebiliyor. Böylelikle dönüş çapı daha da “çılgın(!)” hale geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Easyturn ile BMW i3’ün orijinal dönüş yarıçapını 9,9 metreden 6,2 metreye çekebildiğini aktaran ZF, bu sistemi umuyoruz firmalar ile anlaşarak ufak boyutlu şehir araçlarında standart hale getirebilir. Bu tarz bir sistem şehir trafiğine genel olarak büyük bir katkı sağlayacaktır.

ZF Easyturn yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan