reklamı kapat

POPÜLER

Ford Pro Electric SuperVan

Gelin, tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan ile tanışın [Video]

 - Güncelleme: 26 Haziran 2022 13:12

Dev otomobil üreticisi Ford, bu sefer elektrikli modeli Ford Pro Electric SuperVan ile ses getirdi. Firma bir kez daha sınırları zorladı.

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından olan ve son dönemde tamamen elektrikli modellere yönelik büyük yatırımlar gerçekleştiren Ford, herkese yönelik araçlar yanında eşi benzeri olmayan özel çalışmaları da bırakmıyor. Bunların sonuncusu bahsettiğimiz Ford Pro Electric SuperVan oldu. “Şimdiye Kadarki En Hızlı Transit” mottosuyla görücüye çıkarılan “Levent Tuna” imzalı özel araç, atası 1971 Ford Supervan’dan gelen genleriyle gerçek anlamda sınırları zorluyor. Yeni modeli çok modern tasarlayan, özellikle rüzgarlık gibi kullandığı açık yapılı arka kısım ile dikkat çeken ve Transit çizgisini şimdiye kadar gördüğümüz en “yarış aracı” benzeri hale getirmeyi başaran Ford, hazırlanan bu çılgın tamamen elektrikli modelin taşıdığı dört adet elektrik motoru ile tam 2 bin beygir güç üretebildiğini aktarıyor.

Bünyesinde sıvı soğutmalı 50-kWh pil paketi bulunan araç, bu pili hızlı şarj üzerinden 45 dakikada yüksek eğlence için hazır hale getirebiliyor. Amacı yüksek menzil olmadığından bir menzil değeri verilmeyen Pro Electric SuperVan, firmanın açıklamasına göre 0’dan 100 km/s hıza sadece 2 saniyenin altında çıkabiliyor. Aerodinamik gövdesiyle pist üstü sürüş performansı gerçekten çok yüksek olan araç, yukarıdaki videoda duyabileceğiniz gibi ilgi çekici bir elektrikli motor tınısına da sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 Goodwood Festival of Speed kapsamında yola çıkarılan ve etkinlikteki performansı buradaki videoda gözler önüne serilen araç, elbette satışa sunulacak bir seçenek konumunda yer almıyor. Ancak firma bu tarz araçlardan gelecek “sportif” elektrikli otomobilleri için önemli veriler elde ediyor.

-Aracı içerisinde elektrikli Ford Mach-E’den gelen ekranlar karşımıza çıkıyor-

Ford Pro Electric SuperVan yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobili ile tanışın