reklamı kapat

POPÜLER

Smart Concept #5
Smart Concept #5

Dikkat çeken Smart Concept #5 modelini Levent Tuna tasarladı

Dün resmi olarak görücüye çıkarılan Smart Concept #5 modelini bugün öğrendiğimiz kadarıyla Levent Tuna tasarlamış.

Emre Özpeynirci tarafından aktarılan ve Mercedes tasarım stüdyosunda görev alan Levent Tuna tarafından buradaki resmi Instagram hesabındaki hikayelerde öne çıkarılan bu gelişme sürpriz oldu. İsminde de geçtiği üzere bir konsept olan Smart Concept #5, arazi odaklı büyük bir seçenek ve söylediği kadarıyla 2024’ün ikinci yarısında üretim versiyonuyla da karşımıza çıkarılacak. Tamamen elektrikli temeli merkeze alan araç, yüksek ihtimalle Geely’nin SEA platformu üzerine kuruluyor ve çift motor üzerinden dört çeker aktarımı temel alıyor. 100 kWh batarya üzerinden 550 km kadar bir menzil sunması beklenen Concept #5, sınırlı sayıdaki doğrulamaya göre 800-Volt temelli olacak ve uygun şartlar altında yüzde 10-80 arasını sadece 15 dakikada doldurabilecek. İçinde yukarıdaki galeride görebileceğiniz ilginç bir ekran dizilimine yer verilen model, kesin değil ancak ileride Türkiye’de de satışa sunulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Levent Tuna ilk defa böyle ses getiren bir araca imza atmıyor. Tecrübeli tasarımcı bundan önce elektrikli Ford SuperVan ile çok ses getirmişti. Kaçıranlar için Ford, rakipleri gibi herkese yönelik araçlar yanında eşi benzeri olmayan özel çalışmaları da bırakmıyor. Bunların sonuncusu tasarımıyla gerçekten çok ses getiren Ford SuperVan 4 (Ford Pro Electric SuperVan) olmuştu.

“Şimdiye Kadarki En Hızlı Transit” mottosuyla görücüye çıkarılan ve artık Ford bünyesinde çalışmayan “Levent Tuna” tarafından tasarlanan araç, atası 1971 Ford Supervan’dan gelen genleriyle gerçek anlamda sınırları zorlamıştı. Özellikle rüzgarlık gibi kullanılan açık yapılı arka kısmıyla dikkat çeken Ford SuperVan 4, tasarımı kadar teknik özellikleriyle de nefes kesmişti. Kaçıranlar için bu araç taşıdığı dört adet elektrik motoru ile tam 2 bin beygir güç üretebiliyordu.

Bu gerçekten çok güçlü araç Pikes Peak International Hill Climb kapsamında mücadele etmiş ve SuperVan 4.0 üstüne gelen SuperVan 4.2 sürümüyle elde edilen 8:47:682 derecesiyle sınıf rekorunu kırmıştı. Burada bir önceki rekor 40 saniye kadar geçildi, 8:40.080’lik 2018 Wolf TSC-FS ile kırılan ana rekor ise yerini korudu.

Smart Concept #5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobili ile tanışın

İLGİLİ HABERLER