reklamı kapat

POPÜLER

Smart #5
Smart Concept #5
Smart Concept #5

Levent Tuna imzalı Smart Concept #5’in üretim versiyonu ortaya çıktı

Bugün, Levent Tuna tarafından tasarlanan Smart Concept #5 modelinin satışa sunulacak ticari versiyonu sızdırıldı.

Levent Tuna imzasını taşıyan Smart Concept #5, arazi odaklı büyük bir seçenek olarak çok dikkat çekmişti. Tamamen elektrikli olarak geliştirilen araç, bugün Çin’den gelen fotoğraflar ile ortaya çıkan ticari sürümüyle ses getiriyor. Satışa sunulacak versiyonu beklenenden daha önce kendisini gösteren araç, söylendiği kadarıyla tam dört farklı versiyon sahip olacak. Aracın arkadan itişli versiyonları, tek bir elektrik motoruna sahip olacak ve 335 ya da 358 beygir güç üretecek. Her iki konfigürasyonda da lityum demir fosfat (LFP) bataryalar kullanılacak. Nikel manganez kobalt (NMC) bataryalara sahip dört çeker versiyonlar daha güçlü olacak. Bu versiyonlar öne konumlandırılan 221 beygir gücündeki elektrik motoru ile arkaya konumlandırılan 358 ya da 416 beygir gücündeki elektrikli motorlarını bir araya getirecek. Smart #5’in en güçlü versiyonu ise toplamda 637 beygir güç sunacak. 800-volt temelli araç, 100 kWh seviyesindeki batarya paketleriyle yaklaşık 559 km menzile sahip olacak. Smart #5, uygun şartlar altında yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa 15 dakikada taşınabilecek. Arkasında Mercedes-Benz ve Geely’nin yer aldığı araç, tanıtıldıktan sonra Çin yanında Avrupa’da da satılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Levent Tuna ilk defa böyle ses getiren bir araca imza atmıyor. Tecrübeli tasarımcı bundan önce elektrikli Ford SuperVan ile çok ses getirmişti. Kaçıranlar için Ford, rakipleri gibi herkese yönelik araçlar yanında eşi benzeri olmayan özel çalışmaları da bırakmıyor. Bunların sonuncusu tasarımıyla gerçekten çok ses getiren Ford SuperVan 4 (Ford Pro Electric SuperVan) olmuştu.

“Şimdiye Kadarki En Hızlı Transit” mottosuyla görücüye çıkarılan ve artık Ford bünyesinde çalışmayan “Levent Tuna” tarafından tasarlanan araç, atası 1971 Ford Supervan’dan gelen genleriyle gerçek anlamda sınırları zorlamıştı. Özellikle rüzgarlık gibi kullanılan açık yapılı arka kısmıyla dikkat çeken Ford SuperVan 4, tasarımı kadar teknik özellikleriyle de nefes kesmişti. Kaçıranlar için bu araç taşıdığı dört adet elektrik motoru ile tam 2 bin beygir güç üretebiliyordu.

Bu gerçekten çok güçlü araç Pikes Peak International Hill Climb kapsamında mücadele etmiş ve SuperVan 4.0 üstüne gelen SuperVan 4.2 sürümüyle elde edilen 8:47:682 derecesiyle sınıf rekorunu kırmıştı. Burada bir önceki rekor 40 saniye kadar geçildi, 8:40.080’lik 2018 Wolf TSC-FS ile kırılan ana rekor ise yerini korudu.

Smart haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobili ile tanışın