reklamı kapat

POPÜLER

Ford SuperVan 4 LOG Tasarım

Levent Tuna imzalı Ford SuperVan 4, Pikes Peak rekorunu kırdı

 - Güncelleme: 11 Kasım 2023 10:19

Levent Tuna tarafından tasarlanan elektrikli Ford SuperVan 4, Pikes Peak’e çıktı ve orada ciddi bir rekor kırmayı başardı.

Ford, rakipleri gibi herkese yönelik araçlar yanında eşi benzeri olmayan özel çalışmaları da bırakmıyor. Bunların sonuncusu geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan ve tasarımıyla gerçekten çok ses getiren Ford SuperVan 4 (Ford Pro Electric SuperVan) olmuştu. “Şimdiye Kadarki En Hızlı Transit” mottosuyla görücüye çıkarılan ve direkt olarak artık Ford bünyesinde çalışmayan “Levent Tuna” tarafından tasarlanan araç, atası 1971 Ford Supervan’dan gelen genleriyle gerçek anlamda sınırları zorlamıştı. Özellikle rüzgarlık gibi kullanılan açık yapılı arka kısmıyla dikkat çeken Ford SuperVan 4, tasarımı kadar teknik özellikleriyle de nefes kesmişti. Kaçıranlar için bu araç taşıdığı dört adet elektrik motoru ile tam 2 bin beygir güç üretebiliyordu. İşte bu gerçekten çok güçlü araç Pikes Peak International Hill Climb kapsamında mücadele etti ve SuperVan 4.0 üstüne gelen SuperVan 4.2 sürümüyle elde edilen 8:47:682 derecesiyle sınıf rekorunu kırdı. Burada bir önceki rekor 40 saniye kadar geçildi, 8:40.080’lik 2018 Wolf TSC-FS ile kırılan ana rekor ise yerini korudu.

Ford bu konuda daha önce detaylı olarak şunları aktarmıştı: “Ford Performance ve STARD İleri Araştırma ve Geliştirme uzmanları bir kez daha güç birliği yaparak “Amerika’nın dağı” diye anılan Pikes Peak’i fethetmek ve elektrik gücünün uç sınırlarını sergilemek için SuperVan 4’ün özel olarak tasarlanmış bir versiyonu yarattı. Otomotiv sektörü hızla elektrikli bir geleceğe ilerlerken SuperVan 4 de sahneye çıkarak elektrikli araçların (EV) motor sporlarındaki etkileyici potansiyelini gözler önüne seriyor.

SuperVan 4, revize edilen aerodinamiği ve tırmanma performansına odaklı özel şanzımanıyla efsanevi Pikes Peak Uluslararası Tırmanma Yarışına heyecan katmaya hazır. Pikes Peak’in yüksek irtifada hareket edebilmesi için aerodinamiği tamamen yeniden tasarlanan SuperVan 4’ün bastırma kuvveti (downforce) 240 km/saat hızda 2.000 kilogramın üstüne çıkarıldı. Aerodinamiği iyileştiren temel unsurlar arasında yer alan karbon fiber hafif arka spoiler ve ön splitter aracın virajlı parkurda yolu kavramasına yardımcı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virajlı dağ yollarında çevikliği sağlamak ve genel dengeyi iyileştirmek amacıyla SV4’te daha hafif bir şasi paketi kullanıldı; kargo alanı, Ford Sync ve co-pilot koltuğu kaldırılarak şasideki ağırlık azaltıldı. SuperVan 4’ün güç aktarma organlarında da iyileştirmeler yapıldı. STARD UHP 6 fazlı motor sayısının dörtten üçe düşürülmesi ve STARD’ın Ultra Yüksek Performanslı Li-Polimer NMC kese tipi hücrelerin kullanılması sayesinde araçta optimum güç-ağırlık oranı elde edilirken önde bir ve arkada iki motora güç sağlayan dört tekerlekten çekiş sistemi korundu.

SuperVan 4 toplam 1050 kW’ın (1400 HP) üzerindeki motor gücüyle tüm potansiyelini açığa çıkarırken optimum enerji kullanımı için bataryanın yeni 600 kW rejeneratif performansından yararlanıyor. Şasiyi de detaylı olarak elden geçiren Ford Performance ve STARD ekipleri, SuperVan 4’ü karbon seramik diskli frenlerle revize edilmiş bir fren sistemi, Pirelli P Zero yarış lastikleri, magnezyum jantlar ve yükseltilmiş tahrik milleriyle donattı. Ayrıca SV4’ün dağda en iyi zamanını elde edebilmesi için zorunlu olmayan her türlü ağırlık unsurunu azaltmak amacıyla pleksi ön cam kullandı ve minimal bir iç mekân yarattı.”

Ford SuperVan 4 yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobili ile tanışın