reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck bu sefer arazi testinde görüntülendi [Video]

Bu aralar sık sık ses getiren elektrikli pickup modeli Tesla Cybertruck, bu sefer bir arazi testinde görüntülendi.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin son çeyrek görüşmeleri sırasında Tesla Cybertruck hakkında konuşmuş, aracın geniş çaplı seri üretimi 2024’ten önce olmayacak demişti. Türkiye’de resmi olarak satılması çok olası olmayan araç, geçtiğimiz aylarda ise Gigafactory Texas fabrikasında ufak çaplı üretime alınmıştı. Esas geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan araç için 30 Kasım tarihinde bir etkinlik düzenlenecek ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine başlanacak. İşte bu etkinlik öncesinde araç bir arazi testinde de görüntülendi. Hemen aşağıdaki videoda izleyebileceğiniz Cybertruck, iyi seviyedeki yerden yüksekliği sayesinde tırmanma parkurundan çok fazla sorun yaşamadan geçmeyi başarıyor. Birçok sürücünün şehir dışına çıkarmayacağı, bazılarının ise gerçekten bu şartlarda kullanacağı araç, elektriğin yüksek torkuyla ciddi bir arazi performansı vadediyor, daha iyi lastikler ile aracın çok daha iyi bir tırmanma canavarı olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce aracın mat siyah kaplamaya sahip versiyonu da boy göstermişti. Tesla araçların tasarımını yapan Franz von Holzhausen tarafından kullanılan bu mat versiyon, genel olarak olumsuz yorumlar almıştı. Çoğu kişi zaten çok hoşlanmadıkları aracın tasarımını, mat siyah halde daha da kötü buldu. Bazı kişiler ise siyah versiyonu normal sürümden daha etkileyici buldu. Kısa süre önce Model serisi için yurt dışında resmi mat kaplama satışına başlayan Tesla, bunu Cybertruck için de yapacak gibi görünüyor.

 

Daha önce ise ses getiren ilginç bir video olmuştu. Bu sayfanın altında izleyebileceğiniz videoda, gövdesi test için kurşunlanan ve bu şekilde yol alan bir Cybertruck karşımıza çıkıyor. Bu konuda bir açıklama yapan Musk, “Bir -Tommy Gun- silahının tüm şarjörünü Al Capone tarzında sürücü kapısına boşalttık. Yolcu bölümüne hiç mermi girmedi.” diyor.

Cybertruck, daha önce açıklandığı kadarıyla ultra sert 30x çelik bir gövdeye sahip. Standart otomobillerdeki dış gövde daha çok görsellik ve aerodinamik hesaplamalara göre hava akışını yönlendirmek için kullanılıyor. Çıkan birçok araçta dış gövdenin genel sağlamlığa etkisi bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cybertruck ise bütün gövdeyi sağlamlığa odaklıyor. Bu yüzden dışı da çelik olan ve balyoz darbelerine dahi dayanabilen elektrikli pickup, bu yapıyı sağlamak adına köşeli / düz yapıda tasarlanmış. Musk’a göre ultra sert 30x çelik mevcut baskı / pres makineleri ile şekillendirilemiyor.

Bu malzemenin makineleri “kırdığını” belirten Musk, bu yüzden böyle bir tasarımın tercih edildiğini aktarıyor. Kurşun geçirmez olduğu daha önce de aktarılan gövdenin, ultra sert 30x çelik ile yuvarlak hatlı tasarlanabilmesi için yeni üretim makinelerine ihtiyaç duyulduğu aktarılıyor.

Tesla Cybertruck yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı