reklamı kapat

POPÜLER

Franky Zapata, yeni kişisel hava aracı

Franky Zapata, 10 farklı jet motoru üzerine kurulan yeni kişisel hava aracı ile karşımızda [Video]

Uçan asker hayalini gerçek kılacak isim olarak geçen Franky Zapata, bugün kendi geliştirdiği yeni bir kişisel hava aracı ile ses getirdi.

Fransız Jet Ski şampiyonu Franky Zapata geçtiğimiz dönemde sık sık gündemimize geldi. Zapata ses getiriyordu çünkü üzerine binerek uçabildiği bir kişisel hava aracı ile sık sık gösterim yapıyordu. Örneğin Zapata Fransa’nın ulusal bayramı Bastille Günü kapsamında sayfanın altında izleyebileceğiniz gösteriyi gerçekleştirmiş ve bununla büyük ses getirmişti. Bu videoda Franky Zapata’nın kendi geliştirdiği Flyboard Air ile uçtuğu ve elinde bir silahın olduğu görülüyor. Uçan asker hayali için büyük bir gösterim yapan Zapata, bu sefer “JetRacer” ile karşımıza çıktı.

JetRacer, 10 farklı jet motoru üzerine kurulan ve Flyboard Air’den farklı olarak ayakta değil oturarak kullanılan bir kişisel hava aracı konumunda bulunuyor. İlk kısa tanıtım videosunun sayfanın en üstünde izleyebileceğiniz araç, sportif bir çizgiye sahip. Jet motorlardan anlaşılabileceği üzere elektrikli bir temeli olmayan model, oldukça güçlü bir seçenek. Zapata’ya göre JetRacer ile tam 250 km/s hıza çıkılabiliyor. 

Hem sivil hem askeri kullanımlara uygun olduğu aktarılan JetRacer, 3 bin metre yükseğe çıkabilecek kapasitede ve istenirse 200 kg kadar yük taşıyabiliyor. Bazı değerleri henüz açıklanmayan ancak menzilinin kısa olduğu aktarılan Franky Zapata ve ekibinin imzasını taşıyan en son uçan araç, ne zaman ya da kaça satılacak henüz belli olmuş değil.

Bu arada buna benzer başka kişisel hava araçları da geliştiriliyor. Örneğin bunlardan son dönemde en çok ses getirenlerinden birisi direkt olarak burada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Franky Zapata ve kişisel hava aracı ile çekilen yukarıda bahsettiğimiz video:


Franky Zapata ve yeni kişisel hava aracı yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı