reklamı kapat

POPÜLER

Iron Man Franky Zapata

Iron Man benzeri askerleri gerçeğe dönüştürecek Franky Zapata’dan çılgın deneme

Iron Man gibi geleceğin uçan askerlerini gerçek kılacak isimlerden Franky Zapata, kısa süre içerisinde çılgın bir denemeye çıkacak.

Fransız Jet Ski şampiyonu Franky Zapata, hatırlarsınız geçtiğimiz hafta Fransa’nın ulusal bayramı Bastille Günü kapsamında aşağıda izleyebileceğiniz gösteriyi gerçekleştirmiş ve büyük ses getirmişti. Fransa başkanı Emmanuel Macron’un “ordumuzla gurur duyuyorum” açıklaması ile paylaştığı videoda, Franky Zapata’nın kendi geliştirdiği Flyboard Air ile uçtuğu ve elinde bir silahın olduğu görülüyor. Bu paylaşımdan sonra Iron Man için gerçekçi bir çalışma içerisinde bulunduğu konuşulan Fransa, Zapata üzerinden bir şova daha ev sahiliği yapacak gibi görünüyor. Çünkü gelen bilgilere ünlü girişimci önümüzdeki perşembe günü Manş Denizini uçarak geçmeye çalışacak.

Bilmeyenler için Manş Denizi, Büyük Britanya’yı Fransa’dan ayırıyor ve Atlas Okyanusu ile Arktik Okyanusu’nu birleştiyor. Uzunluğu 563 km, en geniş yeri ise 240 km olan bu önemli konum, Zapata’nın çılgın denemesi için oldukça ideal görünüyor. Sangatte ve St Margaret’s körfezi arasında yapılacağı söylenen uçuş, saatte 140 km/s hıza çıkabilen Flyboard Air ile bir aksilik olmazsa 20 dakikada tamamlanacak. Bu konuda başarı yüzdesini “yüzde 30” olarak açıklayan Zapata, kendine güveniyor ancak kesinlikle emin konuşmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Iron Man benzeri askerler orduların hayalini süslüyor

Uçan askerler konusunda çalışan gerçekten birçok kurum ve kuruluş bulunuyor. Bu konuda en çok ilerleyen isimlerden Franky Zapata‘nın Flyboard Air modeli, söylendiği kadarıyla beş adet turbo fan motoruyla tam 250 beygir güç üretebiliyor. 10 dakika uçuş süresi bulunan araç, bu açıdan Manş Denizi geçişinde bir ya da birden fazla kez durulmasına ve gemi üstünde yakıt ikmali ya da değişimine gereksinim duyacak.

Video