reklamı kapat

POPÜLER

Kişisel hava aracı geleceği; evden işe Jetson ONE ile yolculuk

Kişisel hava aracı geleceği; evden işe Jetson ONE ile ilk yolculuk

Motosiklet, bisiklet ya da otomobillerin yerini yakın gelecekte Jetson ONE gibi kişisel hava aracı modelleri alacak gibi görünüyor.

İsveç merkezli Jetson Aero tarafından geliştirilen Jetson ONE uzun zamandır gündemimizde yer alıyor. Kaçıranlar için üzerinden geçmek adına bu hava aracı, sadece tek bir kişi tarafından uçurulabiliyor. 2022 yılı için planlanan tüm versiyonları satılan, ufak çaplı olarak 2023 siparişleri de alınan hava aracı, bildiğimiz kadarıyla 92 bin dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Şehirden uzak yerlerde çok keyifli zamanlar vadeden ve iki adet kol ile kontrol edilen hava aracı, sekiz adet pervane ile dengeli bir uçuş getiriyor ve maksimum 102 km/s hıza çıkabiliyor. Tamamen elektrikli olan 85 kg ağırlığındaki hava aracı, 88 kW lityum-iyon pil paketiyle 20 dakika boyunca havada kalabiliyor.

Jetson Aero tarafından yeni yayımlanan yukarıdaki videoda ise Jetson ONE ile kurulan gelecek hayali gözler önüne seriyor. Bu gelecek hayalinin merkezinden evden işe ya da işten eve uçarak gitmek yer alıyor. Dünyada bir ilke imza atıldığı aktarılan videoda hava aracını direkt olarak şirketin kurucularından Tomasz Patan kullanıyor. Araç sayesinde Patan’ın iş ve ev arası giriş geliş süresinin tam yüzde 88 oranında azaldığı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece 2023 için 242’den fazla sipariş alınan Jetson ONE modeline benzer araçlar üzerinde çalışan başka firmalar da bulunuyor. Ancak daha önce de aktardığımız üzere sektör şu an ağırlıklı olarak birden fazla kişiyi taşıyacak uçan taksiler üzerinde çalışmalar yapıyor. Uçan taksiler ticari yapıları sayesinde daha hızlı gelişiyor.

Jetson ONE yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin