reklamı kapat

POPÜLER

boston dynamics

Boston Dynamics’ten gülümseten robot dans videosu [İzle]

 - Güncelleme: 30 Aralık 2020 10:28

Hazırladığı robotlar ile her zaman dikkat çekmeyi başaran Boston Dynamics, yine çok ses getiren bir video ile gündemde yer alıyor.

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, en son Hyundai tarafından 1.1 milyar dolara satın alınmasıyla gündeme gelmişti. Hatırlamak adına firma orijinal olarak MIT bünyesinde hayat bulmuş, yaptığı çalışmalar yani robotlar ile çok dikkat çekince de 2013 yılında internet devi Google tarafından satın alınmıştı. Büyük robot üreticisi 2017’de ise SoftBank firmasının çatısı altına girmişti. SoftBank altında robotlarını ticari hale getirmeye başlayan firma, artık bir Hyundai şirketi ve yukarıda izleyebileceğiniz son video ile yine ses getirmeyi başardı. Bu videoda firmanın insansı Atlas, Handle ve Spot robotlarını oldukça iyi şekilde dans ederken görüyorsunuz. Gerçekten yüzde ufak bir gülümseme bırakan video, modellerin ne kadar hassas ve yetenekli hale geldiğini de bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu arada hatırlatmak lazım. Boston Dynamics daha önce de robot dans videoları karşımıza çıkarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boston Dynamics son dönemde hep Spot ile gündeme gelmişti

Robot köpek Spot, biliyorsunuz geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana “sınırlı olarak” elde edilebiliyordu. Bu açıdan kullanım alanını artıran robotun, geçtiğimiz dönemde de ticari olarak satışına başlanmıştı. Dünyanın en gelişmişlerinden olan Spot için ödenmesi gereken ücret ise tam 74 bin 500 dolar seviyesinde yer alıyor. Yılların geliştirme süreci ve satış sayısının düşük olacağı düşünüldüğü zaman fiyatı normal bulunan model, şu an birçok ülkede aktif olarak görev yapıyor, geliştirme programlarına dahil oluyor. Ancak firmanın bir Atlas adında inanılmaz gelişmiş insansı robotu da bulunuyor.