reklamı kapat

POPÜLER

hyundai spot

Hyundai çatısı altına giren Spot ile çekilen yeni dans videosu [İzle]

Hazırladığı robotlar ile her zaman dikkat çekmeyi başaran Boston Dynamics, biliyorsunuz yasal işlemler sonrasında Hyundai çatısı altına girdi.

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, bilmeyenler için orijinal olarak MIT bünyesinde hayat bulmuş, robotları ile çok dikkat çekince de 2013 yılında internet devi Google tarafından satın alınmıştı.

Büyük robot üreticisi 2017’de Japonya merkezli SoftBank firmasının çatısı altına girdi. SoftBank altında robotlarını ticari hale getirmeye başlayan firma, kısa süre önce resmi olarak otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alındı.

Artık şirketin çoğunluklu hissesi (Yüzde 80) Hyundai’nin elinde yer alıyor. SoftBank ise halen Boston Dynamics üzerinde yüzde 20’lik bir hisseye sahip olacak. Hyundai’nin bu alım için yaklaşık 1.1 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardığı biliniyor.

İşte bu önemli gelişmeyi kutlamak için Boston Dynamics yukarıdaki videoyu yayımladı. Bu videoda birden fazla robot köpek Spot etkileyici bir koreografi ile BTS’nin IONIQ şarkısıyla dans ediyor.

Etkileyici olduğu kadar komik de duran video, Boston Dynamics tarafından yayımlanmış ilk dans videosu konumunda yer almıyor. Firma daha önce de böyle videolar atmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai şirketi Boston Dynamics Spot ile çok ses getiriyor

Spot, geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana “sınırlı olarak” elde edilebiliyordu. Bu açıdan kullanım alanını artıran robotun, daha sonra ticari olarak satışına da başlandı.

Dünyanın en gelişmişlerinden olan Spot için ödenmesi gereken ücret ise tam 74 bin 500 dolar seviyesinde yer alıyor. Yılların geliştirme süreci ve satış sayısının düşük olacağı düşünüldüğü zaman fiyatı normal bulunan model, şu an birçok ülkede aktif olarak görev yapıyor, geliştirme programlarına dahil oluyor.

Boston Dynamics firmasının bir de Atlas adında inanılmaz gelişmiş insansı robotu bulunuyor. Bu robot henüz ticari hale gelmiş değil. Bunun artık Hyundai’nin yapması bekleniyor.