reklamı kapat

POPÜLER

Google Intrinsic

Google, robotlara odaklanan Intrinsic isimli bir şirket kurdu

Google çatı şirketi Alphabet, kısa süre önce geleceğe odaklanan Intrinsic isimli bir şirket kurdu. İşte süreçten bilinmesi gerekenler;

Alphabet, Google dünyasında çatı şirket yapıldıktan sonra Waymo, Wing ve Verily gibi alt şirketler kurdu. Bunlardan Waymo otonom araçlara, Wing havadan drone temelli taşımacılığa, Verily ise sağlık tarafına odaklanıyordu.

Yeni şirket Intrinsic ise açıklandığı kadarıyla direkt olarak endüstriyel robotlar için yazılım geliştirmeye odaklanacak. Wendy Tan White’ın CEO’luk görevini üstleneceği şirket, endüstriyel robotlar (Fabrikalarda kullanılanlar vb.) için ucuz, kullanımı kolay, duruma uyum sağlama yetenekli esnek yazılımlar geliştirmek istediklerini aktarıyor.

Elindeki gelişmiş yapay zeka sistemlerini de robot dünyasına entegre edecek Google, Intrinsic ile gerçekten büyük bir başarıya ulaşabilir. Çünkü günümüzde artık seri üretim robotlar üzerinden yürüyor ve burada evrensel bir gelişmiş yazılım altyapısının büyük talep göreceği düşünülüyor.

Burada özellikle şartlara göre uyumlu hareket edebilecek robot yazılımları büyük fark yaratabilir. Çünkü birçok robot en ufak konum hatasında dahi işlevini yerine getiremez hale geliyor. Robotlar bir insan gibi kolunu biraz kaydırıp görevi tamamlayamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google elindeki robot şirketi Boston Dynamics’i satmıştı

Dünyanın en gelişmiş robotlarının arkasında yer alan Boston Dynamics, hatırlamak adına orijinal olarak MIT bünyesinde hayat bulmuş, yaptığı çalışmalar yani robotlar ile çok dikkat çekince de 2013 yılında internet devi Google tarafından satın alınmıştı.

Büyük robot üreticisi sürpriz şekilde 2017’de Japonya merkezli SoftBank firmasının çatısı altına girdi. SoftBank altında robotlarını ticari hale getirmeye başlayan firma, geçtiğimiz aylarda ise dev otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alındı.

Artık şirketin çoğunluklu hissesi (Yüzde 80) Hyundai’nin elinde yer alıyor. SoftBank ise halen Boston Dynamics üzerinde yüzde 20’lik bir hisseye sahip olacak. Hyundai’nin bu alım için yaklaşık 1.1 milyar dolarlık bir rakamı gözden çıkardığı biliniyor.

İlgili Video