reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 için kurulumda internet zorunlu mu olacak?

Microsoft, 24 Haziran tarihinde Windows 11 işletim sistemini tanıtacak. İşte bu sürüm için yeni bir detay gündem olmuş durumda.

Windows 11 için biliyorsunuz geçtiğimiz hafta bir ISO yükleme dosyası sızdırıldı ve işletim sistemi erkenden detaylandı. Kısa süre önce Microsoft bu dosyanın gerçek olduğunu da resmi olarak doğruladı.

Getirdiği temel yeniliklere ve arayüzüne aşağıdaki Twitter videosunda bakabileceğiniz sürüm, ortaya çıktığı kadarıyla “Home” sürüm aktif internet bağlantısı olmadan yüklenemeyecek. 

Firmanın Windows 11 Pro’nun kurulum sayfasına koyduğu “internetim yok” seçeneği Windows 11’in Home sürümünde yer almıyor. Bu durum kullanıcılar arasında genel olarak tepki çekiyor.

Artık hemen herkesin interneti bulunuyor ancak yine de süreçte böyle bir zorunluluk olması hiç iyi karşılanmıyor. Fakat şimdilik bir geliştirici sayesinde kurulum adımını internet olmadan geçmenin bir yolu bulunuyor.

Aktarıldığı kadarıyla Home sürüm özelindeki kurulumda internetin zorunlu olarak istendiği adım “Alt + F4” yapılarak atlanabiliyor. Gerçekten bu çok garip görünüyor.

Ancak bunu Microsoft’un son sürümde ortadan kaldırma ihtimali bulunuyor. Sonuçta firmanın ekipleri de haber sitelerini takip ederek durumlar hakkında bilgi sahibi oluyor.

Windows 11 ile zorunlu internetle bağlı olarak “çevrimdışı hesap” kullanma da sadece 11 Pro sürümünde yer alıyor. Home sürümünde bu da yer almıyor ve illa internet üzerinden hesap girişi isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Windows 11 ile performans artıyor

Yapılan testlere göre işletim sistemi Windows 10’dan 3 saniye daha hızlı açılıyor. Burada süre 16 saniyeden 13 saniyeye düşüyor.

Yapılan performans odaklı testlerde ise Windows 10 ile Windows 11 arasındaki puanlarda hatırı sayılır bir fark yer alıyor. Buradan Windows 11’in yerini alacağı sürümden daha yüksek performans sunacağı açık şekilde görülüyor. 

Bu performans farkı elbette oyunlarda da kendisini gösterecek ve kişilere aynı sistemlerde biraz daha yüksek kare hızları olarak dönecek.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en küçük aksiyon kamerası ile tanışın