reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11 SE

Windows 11 SE işletim sistemi tanıtıldı; işte öne çıkan detaylar

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 işletim sistemi sonrasında beklenen Windows 11 SE sürümü geldi. İşte detaylar;

Windows 11 işletim sistemi bu hafta daha fazla Windows 10 sistemde geçiş için kendisini göstermeye başladı. Bu akşam ise Windows 11 SE sürümü tanıtıldı. Windows 11’in “School Edition” yani “Okul Versiyonu” olarak tanımlanan 11 SE, direkt olarak Chrome OS karşısına dikiliyor.

Bu işletim sistemini ilk olarak yukarıda gördüğünüz 249 dolarlık Surface Laptop SE içerisine koyan Microsoft, yeni işletim sistemini oldukça düşük özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlara özelleştirmişi.

Bu açıdan yüksek sistem ihtiyacı olmayan sürüm, arayüz ve genel kullanım açısından Windows 11’den çok farklı görünmüyor ve Microsoft 365 uygulamaları ön yüklü olarak geliyor.

Odak noktası firmanın kendi uygulamaları olmasına rağmen kendisini sadece Microsoft yazılımları ile sınırlamayan sürüm, Zoom ve Chrome gibi diğer uygulamaları da sorunsuz olarak çalıştırıyor.

Öğrencilerin dikkatini dağıtacak “Widget” bölümü gibi bazı unsurlar olmadan gelen ve dokümanları otomatik olarak OneDrive ile yedekleyen Windows 11 SE, Microsoft Edge üzerinde Chrome eklentilerinin çalıştırılmasına imkân tanıyor ve öncelikle direkt olarak okullara satılan sistemlerde yer alacak bilgisi veriliyor.

Bu sürüm için öğrencilerden ve öğretmenlerde ciddi geri dönüşler aldıklarını aktaran yazılım devi Microsoft, özel sürüm 11 SE’de spesifik olarak “sadeliğe” önem verdiklerini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Normal Windows 11 işletim sistemine nasıl geçilir?

Hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara buradan ulaşabileceğiniz Windows 11 işletim sistemi 5 Ekim tarihinde çıkışını yaptı. İşletim sistemini elde etmek için üç farklı yol bulunuyor.

Windows 10’dan yükseltme yapıyorsanız, yükseltme işleminin PC’niz için hazır olduğu konusunda Windows Update aracılığıyla bilgilendirilmeyi beklemeniz öneriliyor.

Ancak bunu istemiyorsanız Microsoft’un burada sunduğu üç yoldan birisini kullanarak yeni işletim sistemine geçebilirsiniz. Windows 11’e geçmeden önce TPM hakkında da buradan bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: