reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 ile kararan mavi ekran hatası ekranı özüne döndü

Yeni nesil Windows olarak lanse edilen Windows 11 işletim sistemi ile sürpriz bir adım atılmış ve BSOD rengi değiştirilmişti.

BSOD yani Blue Screen of Death, Window 11 ile yine BSOD olarak kalmış ancak içeriği Black Screen of Death olmuştu. Özetle Microsoft meşhur hata sayfasının rengini maviden siyaha geçirmişti. Ancak bu çok da uzun sürmedi.

Windows 11 için son güncelleme ile hata sayfasında yeniden mavi renk kullanılmaya başlandı. Yani kişiler artık Windows 11’de bir sorun ile karşılaştıkları zaman yukarıdaki sayfayı siyah değil, eskiden olduğu gibi mavi renkte görecekler.

Mavi Ekran Hatası” gerçek anlamda geriye geldi ve bu durum aslında hiçbir şey değiştirmedi. Umuyoruz bu ekranı bir daha görmek durumunda kalmazsınız. Ancak Windows sistemlerde bu ekranı görmemek birçok kişi için neredeyse imkânsız durumda..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce Windows 11 SE sürümü tanıtıldı

Windows 11’in “School Edition” yani “Okul Versiyonu” olarak tanımlanan 11 SE, direkt olarak Chrome OS karşısına dikiliyor. Bu işletim sistemini ilk olarak 249 dolarlık Surface Laptop SE içerisine koyan Microsoft, yeni işletim sistemini oldukça düşük özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlara özelleştirmişi.

Bu açıdan yüksek sistem ihtiyacı olmayan sürüm, arayüz ve genel kullanım açısından Windows 11’den çok farklı görünmüyor ve Microsoft 365 uygulamaları ön yüklü olarak geliyor.

Odak noktası firmanın kendi uygulamaları olmasına rağmen kendisini sadece Microsoft yazılımları ile sınırlamayan sürüm, Zoom ve Chrome gibi diğer uygulamaları da sorunsuz olarak çalıştırıyor.

Öğrencilerin dikkatini dağıtacak “Widget” bölümü gibi bazı unsurlar olmadan gelen ve dokümanları otomatik olarak OneDrive ile yedekleyen Windows 11 SE, Microsoft Edge üzerinde Chrome eklentilerinin çalıştırılmasına imkân tanıyor ve öncelikle direkt olarak okullara satılan sistemlerde yer alacak bilgisi veriliyor.

Bu sürüm için öğrencilerden ve öğretmenlerde ciddi geri dönüşler aldıklarını aktaran yazılım devi Microsoft, özel sürüm 11 SE’de spesifik olarak “sadeliğe” önem verdiklerini belirtiyor.

Windows 11’in resmi tanıtım videosu: