reklamı kapat

POPÜLER

Rusya ABD yörüngede uydu patlatma

Rusya, uydu patlatma olayı hakkında resmî açıklama yaptı

Rusya bugün uzay konusunda şaşırtan bir gelişme ile gündeme geldi. İşte bu konuda tepkiler artınca yeni bir açıklama yapıldı.

Kısaca hatırlamak adına Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı (United States Department of State) bir açıklama yaptı ve Rusya’nın yörüngede dönen bir uyduyu patlattığı duyurdu. Ülkenin bu test odaklı vuruşu karadan gönderilen bir roket / füze ile gerçekleştirdiği aktarıldı.

Bu adım çok kötü karşılandı çünkü patlama sonrasında yörüngeye tam 1.500 farklı takip edilebilir parçanın saçıldığı açıklandı. Burada en korkutucu olan ise takip edilemeyen ve inanılmaz yüksek hızda dönen ufak parçalar oldu. Bu ufak parçalar söylendiği kadarıyla yörüngedeki diğer uydular ve ISS için ciddi bir tehlike oluşturdu.

Bu konuya oldukça kızgın olduklarını aktaran NASA yetkilisi, bu “sorumsuz” hamlenin sadece kendi astronotlarını değil, Rusya’nın kendi kozmonotlarını da riske attığını belirtti. Enkaz parçalarının Uluslararası Uzay İstasyonu’nu tehdit etmesi nedeniyle astronotlar / kozmonotlar kapsüllere sığınmak zorunda kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rusya hamlesine yönelik birçok tepki geldi

Rusya’ya bağlı haber kaynağı Sputnik’in haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, görev süresini tamamlayan ve Dünya’nın yörüngesinde yer işgal eden bir uydunun füzeyle imha edilmesi nedeniyle ABD’den gelen suçlamaları ‘iki yüzlülük’ olarak değerlendirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklama, işlevini yitirmiş olmasına rağmen yörüngede yer işgal eden ve uzay çöpü olarak sınıflandırılan uydulardan birinin, dün füze atışıyla vurulduğu bilgisi doğrulandı.

Açıklamada, Rusya’yı sorumsuz davranmakla suçlayan ABD’nin kendisinin de yörüngede harp silahı denemeleri gerçekleştirdiği ve bu konuda iki yüzlü davrandığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, 1982’den beri yörüngede bulunan Tselina-D isimli Sovyet uydusunu imha için gerçekleştirdikleri denemenin, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görevli personel için risk oluşturduğu yönündeki suçlamayı reddetti.

Ancak sonuç olarak yörüngeye yeterince uzay çöpü yokmuş gibi daha fazla çöp eklenmiş oldu. Uzay çöplerini ortadan kaldırmak adına birçok çalışma bulunuyor ve hiçbirinin planında çöpleri daha da artırmak yer almıyor.

Eğer büyük uyduların ufak parçalara ayrılıp atmosfere sokulması ve bu şekilde yok edilmesi hedefleniyorsa, uzay ajanslarının daha iyi bir plana ihtiyacı varmış gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon