reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX DART NASA

SpaceX, NASA’nın asteroit savunma testi için kalkış yaptı [Video]

Elon Musk’ın birçok hayali gerçek kılan özel uzay şirketi SpaceX, bugün asteroit savunma testi için kalkış yaptı. DART görevi için ilk adım atıldı.

SpaceX, NASA’nın “Double Asteroid Redirection Test” ya da kısaca DART olarak geçen görevi kapsamında Falcon 9 ile bir kalkış yaptı. DART sisteminin amacı, Dünya’ya çarpma riski bulunan asteroitlere bir uzay aracı çarpmak olarak açıklanıyor.

Biliyorsunuz zaman zaman bazı asteroitler Dünya’ya çarpma riski doğurulabiliyor. Dünya çok uzun yıllardır büyük bir asteroit çarpma riski yaşamadı ancak bu durum gelecek için risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan DART sistemi büyük önem arz ediyor.

DART ile asteroitlere çarpılacak bir uzay aracının asteroit yörüngesini değiştirip değiştirmeyeceği test edilecek ve burada ilk deneme Dimorphos ile yapılacak.

Açıklamaya göre Dimorphos, asteroid Didymos’un bir uydusu ve Didymoon takma adıyla da anlıyor. Yaklaşık 160 metre genişliğinde ve her 12 saatte bir güneşin etrafında dönen Dimorphos, Dünya’dan 11 milyon km uzakta yer alıyor.

SpaceX’in DART görevi kapsamında Falcon 9 ile beraber uzaya attığı NASA uzay aracının Dimorphos’a çarpması söylendiği kadarıyla tam olarak 2022 Eylül-Ekim ayları arasında olacak. Burada hedef Dimorphos’un yörüngesini az da olsa değiştirmek olacak ve NASA’nın buna ulaşıp ulaşamayacağını, oluşturulan etkinin ne kadar etki edeceğini hep birlikte göreceğiz.

SpaceX, kısa süre önce Crew-3 göreviyle ses getirmişti

SpaceX, bilmeyenler için uzaya ilk defa Crew Dragon uzay aracı ile Bob Behnken ve Doug Hurley‘i çıkarmıştı. Bu tam anlamıyla ilk deneme göreviydi. Daha sonra firma Crew-1 isimli görev kapsamında astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi ISS’e taşıdı.

Geçtiğimiz aylarda yapılan Crew-2 göreviyle ise Shane Kimbrough, Megan McArthur, Akihiko Hoshide ve Thomas Pesquet ISS’e ulaştırılmıştı. Bu görevlerde Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon kapsülü kullanıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Crew-3 görevinin ilk kısmı ise yaşanan bazı ertelemeler sonrasında başarıyla sonuçlandı. Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bu sefer Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron ve Matthias Maurer gönderildi.

ISS’e kenetlenmesi sorunsuz tamamlanan ekip, ISS’in en yeni üyeleri oldu ve nefes kesici bir manzara eşliğinde birçok bilimsel araştırmaya imza atmak için hazır hale geldi. Bu dört kişilik ekip, ISS bünyesinde herhangi bir sorun olmaz ise 6 ay boyunca kalacaklar.