reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA IXPE

SpaceX, bu sefer NASA’nın IXPE görevi için kalkış yaptı [Video]

Elon Musk’ın birçok hayali gerçek kılan özel uzay şirketi SpaceX, bugün yine NASA için
IXPE görevi kapsamında başarılı bir kalkış yaptı.

Dakikalar önce sona eren Kennedy Space Center merkezli görev kapsamında SpaceX, bir kez daha Falcon 9 roket kullanarak alçak dünya yörüngesine uydu götürdü. Bu uydu NASA tarafından geliştirilen bir teleskoptu.

NASA’nın Imaging X-ray Polarimetry Explorer (IXPE) olarak geçen bu uydusu, ilk olarak 2017 yılında duyuruldu. IXPE, kara delikler ve nötron yıldızları gibi kozmik kaynaklardan gelen X-ışınlarının polarizasyonunu ölçebilen ilk uydu olarak öne çıkıyor.

Bu açıdan spesifik olarak büyük gizemler barındıran kara deliklerin incelenmesi için kullanılacak uydu, insanoğlunun uzaya bakış açısını değiştirebilecek bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

Buzdolabı kadar boyutu bulunan IXPE, temelde üç farklı teleskop birimine sahip ve söylendiği kadarıyla ışığın yönünü, varış zamanını, enerjisini ve polarizasyonunu takip edebiliyor ve ölçebiliyor. IXPE’den elde edilen verilerin ve görüntülerin devamlı olarak yayınlanması bekleniyor.

SpaceX, bunda önce DART görevi için kalkış yapmıştı

SpaceX, NASA’nın “Double Asteroid Redirection Test” ya da kısaca DART olarak geçen görevi kapsamında geçtiğimiz hafta Falcon 9 kalkış yapmıştı. Hatırlamak adına DART sisteminin amacı, Dünya’ya çarpma riski bulunan asteroitlere bir uzay aracı çarpmak olarak açıklanıyor.

Zaman zaman bazı asteroitler Dünya’ya çarpma riski doğurulabiliyor. Dünya çok uzun yıllardır büyük bir asteroit çarpma riski yaşamadı ancak bu durum gelecek için risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu açıdan DART sistemi büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DART ile asteroitlere çarpılacak bir uzay aracının asteroit yörüngesini değiştirip değiştirmeyeceği test edilecek ve burada ilk deneme Dimorphos ile yapılacak.

Açıklamaya göre Dimorphos, asteroid Didymos’un bir uydusu ve Didymoon takma adıyla da anlıyor. Yaklaşık 160 metre genişliğinde ve her 12 saatte bir güneşin etrafında dönen Dimorphos, Dünya’dan 11 milyon km uzakta yer alıyor.

SpaceX’in DART görevi kapsamında Falcon 9 ile beraber uzaya attığı NASA uzay aracının Dimorphos’a çarpması söylendiği kadarıyla tam olarak 2022 Eylül-Ekim ayları arasında olacak. Burada hedef Dimorphos’un yörüngesini az da olsa değiştirmek olacak ve NASA’nın buna ulaşıp ulaşamayacağını, oluşturulan etkinin ne kadar etki edeceğini hep birlikte göreceğiz.