reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX, Transporter-5

SpaceX, Transporter-5 için başarılı bir görev gerçekleştirdi [Video]

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Bu sefer Transporter-5 tamamlandı.

Dün gece daha önce Crew-1, Crew-2, SXM-8, CRS-23, IXPE, bir Starlink görevi ve Transporter-4 görevlerinde kullanılan Falcon 9 ile beraber sorunsuz bir Transporter-5 görevi gerçekleştirildi. Bu tüm süreci yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görevde uzaya, ufak ve büyük yapıda tam 59 farklı araç / uydu çıkarıldı. Transporter-5 kapsamında kullanılan Falcon 9 roketi bu sefer deniz değil karaya dikey olarak indiren şirket, 2022’nin 22. görevinin altında da kalkmayı bildi. Bu arada SpaceX Starlink projesi için de Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Geçtiğimiz haftalarda 24 saat içerisinde tam iki farklı kalkış gerçekleştiren ve toplamda 106 farklı uydu atan firma, en son başarılı bir görevin daha altından kalkmıştı.

Yılın 21. görevini tamamlayan Elon Musk’ın uzay konusunda devrim yapan şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.653 farklı uydu göndermiş oldu. Daha önce de aktardığımız üzere bu gönderilen uyduların hepsi görevde bulunmuyor. Bazısı göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazısı ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son Transporter-5 görevinde iniş böyle yapıldı:

Son görevde kalkış anı ise böyle oldu:

SpaceX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili