reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX

SpaceX, Türkiye’nin ilk ticari uydusu Connecta T1.1’i de gönderdi

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, Transporter-5 görevinde Türkiye’nin ilk ticari uydusu Connecta T1.1’i de gönderdi.

Geçtiğimiz gün Crew-1, Crew-2, SXM-8, CRS-23, IXPE, bir Starlink görevi ve Transporter-4 görevlerinde kullanılan Falcon 9 ile beraber sorunsuz bir Transporter-5 görevi gerçekleştirildi. Bu tüm süreci yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görevde uzaya, ufak ve büyük yapıda tam 59 farklı araç / uydu çıkarıldı. İşte bu uydular arasında Ankara merkezli teknoloji şirketi Plan-S tarafından üretilen ve Türkiye’nin ilk ticari uydusu olarak geçen çok ufak boyutlu Connecta T1.1 de yer alıyordu. Türkiye Uzay Ajansı tarafından “9 ay gibi kısa bir sürede üretildi” açıklaması yapılan uydu için Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, bu uyduda bilgisayarın, batarya yönetim sisteminin ve IoT haberleşme birimlerinin olduğunu belirtmişti.

Plan-S şirketinin yöneticileri daha önce 2022’de üç farklı test uydusunun fırlatılacağını açıklamıştı ve Connecta T1.1 ile ilk test uydusu başarılı şekilde atılmış oldu. Yine SpaceX tarafından atılacak ikinci deneme uydusuna görüntü almak adına bir kamera koyacağı söylenen ekip, Connecta T1.1 ile daha çok IoT cihazlar arasındaki iletişime odaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Connecta T1.1 üzerinde çalışan ekibi hemen aşağıda görebilirsiniz.

Connecta T1.1’in uzaya gönderildiği son Transporter-5 görevinde iniş böyle yapılmıştı:

Son görevde kalkış anı ise böyle olmuştu:

SpaceX yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili