reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX, bu sefer "Globalstar FM15" görevini gerçekleştirdi [Video]

SpaceX, bu sefer “Globalstar FM15” görevini gerçekleştirdi [Video]

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, durmuyor ve ticari görevlere aktif olarak devam ediyor. Bu sefer Globalstar FM15 görevi tamamlandı.

Geçtiğimiz saatlerde daha önce Crew-1, Crew-2, SXM-8, CRS-23, IXPE, bir Starlink, Transporter-4 ve Transporter-5 görevlerinde kullanılan Falcon 9 roket ile beraber sorunsuz bir Globalstar FM15 görevi gerçekleştirildi. Bu tüm süreci yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz görevde uzaya, görev adından da anlaşılabileceği üzere Globalstar FM15 uydusu çıkarıldı. Globalstar FM15 görevi kapsamında kullanılan Falcon 9 roketi bir kez daha otonom deniz üstü platformu Just Read the Instructions’a dikey olarak indiren SpaceX, 2022’nin 26. görevinin altında da rahatlıkla kalkmayı bildi.

Firma dün de daha önce NROL-87 ve NROL-85 görevlerinde kullanılan Falcon 9 roket modeli ile beraber sorunsuz bir SARah-1 görevini geride bırakmıştı. Bu görevde uzaya, Almanya Ordusu için geliştirilen bir görüntüleme uydusu çıkarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SARah-1 görevi kapsamında kullanılan Falcon 9 roketi bu görevde deniz üstü otonom istasyona değil karaya (Vandenberg Space Force Base) indiren SpaceX, kısa sürede iki farklı görev yaparak dikkat çekti. Firma geçtiğimiz haftalarda da 24 saat içerisinde başarılı olarak gerçekleştirdiği iki farklı Starlink görevi ile öne çıkmayı bilmişti.

Son görevde Falcon 9 böyle kalktı:

Son görevde Falcon 9’un inişi ise böyle oldu:

Son görevde alçak dünya yörüngesine çıkarılan uydu böyle bırakıldı: 

SpaceX başarıları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili