reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

SpaceX Starlink için 53 yeni uydu daha atıldı [Video]

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Bugün bir kalkış daha yapan firma, daha önce Crew Demo-2, ANASIS-II, CRS-21, Transporter-1, Transporter-3, ve yedi başka Starlink görevinde kullanılan Falcon 9 ile alçak dünya yörüngesine 53 yeni Starlink uydusu daha gönderdi. Elon Musk’ın şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.494 farklı uydu göndermiş oldu. Starlink son dönemde biliyorsunuz uçak kullanımı odağında gündeme geliyor. Üzerinden geçmek adına geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

Daha sonra SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini öğrendik. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

Falcon 9’un Kennedy Space Center merkezli kalkış videosu:

Falcon 9’un deniz üstü otonom platforma indikten sonraki ilk görüntüsü:

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın