reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

SpaceX Starlink projesi için 53 yeni uydu daha atıldı [15 Mayıs]

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. 24 saat içerisinde ikinci kalkışı gerçekleştiren firma, bu kısa sürede atılan 106 farklı uydu ile hem kendisi hem de proje özelinde önemli bir adım daha atmış oldu. Yılın 20. görevini tamamlayan Elon Musk’ın en önemli şirketi, bu en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.600 farklı uydu göndermiş oldu. Daha önce de aktardığımız üzere bu gönderilen uyduların hepsi görevde bulunmuyor. Bazısı göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazısı ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32 farklı ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, son dönemde sık sık uçak kullanımı odağında gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasında Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini biliyoruz. En son ise SpaceX ve Hawaiian Airlines arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo ve ileride Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

Son görevde Falcon 9 roket modeli taşıdığı Starlink uyduları ile beraber böyle bir kalkış gerçekleştirdi:

Uyduları alçak dünya yörüngesine götüren Falcon 9’un ilk aşaması, dikey olarak geriye döndü ve deniz üstü otonom platform üzerine böyle iniş yaptı. Bu sefer en iyi iniş görüntülerinden birisi yakalandı:

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili