reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Twitter LOG Tasarım

Elon Musk: “Twitter sizi manipüle ediyor. Çözüm bir ayar değişikliği”

Dünyanın en zenginlerinden Elon Musk, Twitter platformunu satın alması sonrası ilginç açıklamalar ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Elon Musk Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldı ancak halen şirketin resmi sahibi haline gelmedi. Bu açıdan Musk çok daha özgür ve bu sayede dikkat çekici açıklamaları sürdürüyor. Bu konuda son gelen açıklama ise kesinlikle en çok ses getirenlerden oldu. Twitter’ın ana akışta kullandığı özel “algoritma” ile kişileri manipüle ettiğini belirten Musk, buna karşı bir çözüm yolu da sundu. Musk’ın bu konudaki önerisi ise ana ekranın “gönderilen en son Tweet’ler görünür” ayarına geçirilmesi oldu. Twitter normalde “anasayfa” adı altında “en popüler” olarak geçen Tweet’leri karşınıza getiriyor ve burada Musk’ın bahsettiği algoritma devreye giriyor. En son Tweet’ler seçildiği zaman ise takip ettiğiniz kişilerden gelen paylaşımlar zamana göre sıralandırılıyor. Burada algoritma çalışmıyor, sadece spesifik olarak paylaşım tarihine / saatine bakılıyor. Bu ayar ana ekranın sağ üst köşesindeki “yıldız” simgesinden değiştirilebiliyor.

Bu algoritmanın istemeden yönlendirme yapabileceğine işaret eden ve algoritmada görüşlerinizi siz farkında olmadan değiştirecek potansiyel hatalar olabileceğini ifade eden Elon Musk, buradaki endişeleri açık kaynak bir yapının çözeceğine inanıyor. Musk, Twitter’ın algoritmasının nasıl çalıştığını herkese göstermek ve açık hale getirmek istiyor.

Geçtiğimiz günlerde de Twitter’dan bir duyuru yapan Musk, Twitter anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını ve spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların yüzde 5’inden daha azını temsil edip etmediği konusunda doğrulama beklediğini açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk satın alıma devam etmeden önce bu konuda net sonuçlar bekliyor ve bu konuda takımıyla beraber rastgele seçilen kontrol grupları üzerinde birtakım testler gerçekleştiriyor. Hatta Musk bu konuda “Botlar sayıldığı için kızgın” diyor.

Elon Musk ve Twitter açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın