reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX Starlink projesi için 46 yeni uydu atıldı [11 Temmuz]

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Firma 7 Temmuz tarihinde 53 uydulu başarılı bir görevin altından kalkmış ve alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.759 farklı Starlink uydusu göndermişti. Bugün Starlink özelinde bir görev daha yapıldı ve bu sefer Falcon 9 ile beraber sorunsuz olarak 46 yeni uydu gönderildi. Bununla beraber toplam 2.805 uyduya ulaşıldı. Daha önce de aktardığımız üzere bu gönderilen uyduların hepsi görevde bulunmuyor. Bazısı göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazısı ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, en son Maritime paketi ile dikkat çekmişti. Hatırlamak adına bu paket gemilere, teknelere ya da yatlara uzaydan internet sağlıyor. Sudan etkilenmeyen özel donanımlar üzerine kurulan ve geniş bir kapsama alanı içerisinde deniz üstü hareketli kullanım sunan paket, gerçekten çok pahalı.

Çünkü Maritime için sadece donanım masrafı 10 bin dolar seviyesinde yer alıyor. Ayrıca bunu ödeyen kişilerin deniz üstünde 350 Mbps gibi yüksek indirme hızlarına ulaşmak adına aylık tam 5 bin dolar ödemesi gerekiyor.

Yeni paket hakkında Twitter’dan bir açıklama yapan Elon Musk, aylık 5 bin dolarlık fiyatın yüksek ancak rakiplere oranla düşük olduğunu savunmuştu. Musk’a göre SpaceX firmasının gemileri daha kötü internet erişimine aylık tam 150 bin dolar ödüyor. 

Falcon 9 ile yapılan en son kalkış tam olarak şöyle oldu. Bu videoda özellikle roketin bulut üstüne çıkış anı dikkat çekti:

Görevde kullanılan Falcon 9, bir kez daha otonom deniz üstü platformu üzerine sorunsuz şekilde dikey olarak iniş yaptı ancak bir kez daha bunun için bir video paylaşılmadı.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili