reklamı kapat

POPÜLER

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı

Apple ve harmanlanmış gerçeklik başlığı tarafından yeni bilgiler

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı tarafında büyük önem veriyor ve bu konuda uzun vadeli planlar içerisinde bulunuyor.

Apple ilk AR/VR başlık modeli ya da artırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik altyapılarını bir araya getirecek harmanlanmış gerçeklik başlığı aktif olarak yolda bulunuyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, geçtiğimiz ay başlığın 2023’ün ocak ayında düzenlenecek özel bir etkinlik kapsamında lanse edileceğini ve sunumdan 2 ila 4 hafta sonra geliştiricilere gitmeye başlayacağını belirtmişti. Modelin 2023’ün ikinci çeyreğinde ön siparişe açılacağını da söyleyen Kuo, harmanlanmış gerçeklik başlığının raflara ise 2023 Haziran ayı öncesinde çıkarılacağını aktarmıştı. Şimdi bu alanda bugün bir kez daha konuşan Kuo, Apple’ın şimdiden gelecek modeller üzerinde ciddi planlar yaptığını da aktardı.

Bu bilgileri tedarik zincirlerindeki uzun vadeli anlaşmalar üzerinden elde eden Kuo, Apple’ın hazırladığı ikinci harmanlanmış gerçeklik başlığının 2025 yılında karşımıza çıkabileceğini söyledi. İlk modelin 3 bin dolarlık yüksek bir fiyata sahip olacağını belirten analist, 2025 yılında ise geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşacak daha ucuz bir seçeneğin tanıtılacağını iddia etti. 2025 yılında firmadan toplam iki farklı başlık gelebilir, daha ucuz seçenek yanında gelecek diğer model üst seviyede olabilir.

2025 ve 2026 yılında harmanlanmış gerçeklik tarafında 10 milyon sevkiyat seviyesine ulaşabileceği söylenen Apple, yine Kuo’ya göre ilk modelin lenslerini tedarik etmek için Genius ve Young Optics firmalarıyla çalışıyor. Burada iki adet 3P Pancake modülünün kullanıldığı ve bunların 30-40 dolar arasında bir maliyet oluşturduğu söyleniyor.

İlk ürün için şimdiye kadar birçok detay ortaya çıktı. Örneğin Apple’ın başlık için önemli isimleri bünyesine katmaya devam ettiği ve özel içerikler için Hollywood merkezli önemli isimler ile ortaklıklar kurduğu aktarılıyor. Apple yüksek ihtimalle başlık için demo olması amaçlı özel 360 derece videolar üzerinde çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı için çalışmalar aslında yıllardır sürüyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan Mark Gurman’a göre Apple, başlığı yönetim kurulu üyelerine dahi göstermiş durumda. Burada gerçek demo denemelerinin de yapıldığı aktarılıyor. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek seviyede olan ancak ticari halende uzakta olan ürün, geliştirme sürecine yakın kaynaklara göre bünyesinde tam 14 farklı kamera taşıyor.

Bu kameraların büyük bölümü söylendiği kadarıyla yüz ile ağız hareketlerini yakalamaya odaklanıyor. Apple’ın bu sayede dijital avatarlara çok gerçekçi yüz ifadeleri vereceği iddia ediliyor. Mühendisleri oldukça zorladığı aktarılan altyapı, bu tarz bir ürün için bu oldukça önemli görünüyor. Oyun odağını biraz kaçırdığı iddia edilen ürünün üzerinde, Apple’ı bırakan eski tasarım şefi Jony Ive’nin büyük katkısı olduğu da aktarılıyor.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı üzerinde bildiğimiz kadarıyla 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde spesifik olarak Sony imzalı 8K ekranlar taşıması kesin gibi duran başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor.

Not: Görsel temsili ancak olasıdır.

Apple harmanlanmış gerçeklik başlığı yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display